Maja Sołtysik. Od dziecka z ołówkiem i książką

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 13:44
Szesnastoletnia dziś Maja Sołtysik czyta książki z pasją i na tony. Recenzje publikuje na stronie CzyTa Maja, a od miesiąca ma też swój podcast książkowy. W "Pasjonautach" wspomina swoje czytelnicze początki i głośno zastanawia się, co dalej. 
Maja Sołtysik i Adam Smolarek w studiu Czwórki
Maja Sołtysik i Adam Smolarek w studiu CzwórkiFoto: Arkadiusz Sołtysik

O Mai Sołtysik możemy powiedzieć: czytelniczka, recenzentka, rysowniczka, podcasterka. Gość Czwórki przyznaje jednak, że marzyła też o pracy w radiu. - Marzyłam o tym, by być w radiu. Potem jednak zaczęłam pisać recenzje na bloga, a teraz znów zaczęłam mówić w swoich podcastach - przyznaje. - Pisanie zawsze było mi bliskie, kiedyś tworzyłam nawet książkę o dziewczynce o imieniu Pola - dodaje. 

Gość Adama Smolarka wspomina wczesne dziecięce lata, gdy rodzice czytali jej książki. Chętnie wspólnie sięgali po publikację Michał Rusinka, w której Maja miała swój ulubiony wiersz o stewardesie. - To może być zaskakujące, ale w moim życiu był też etap, w którym twierdziłam, że nie lubię czytać. Jednak on trwał chyba zaledwie miesiąc - podkreśla. - Od 2016 roku, odkąd miałam 10 lat, tworzę recenzje książkowe i publikuję je na blogu. Dziś do tych pierwszych moich tekstów podchodzę na dwa sposoby: z jednej strony chciałabym je skasować, ukryć, a z drugiej mam do nich pewien sentyment, są jak fajne wspomnienie. Widzę, jak się rozwinęłam, co zmieniłam w swoich tekstach - dodaje. 

Maja Sołtysik zdradza, że 2022 rok był dla niej bardzo kształcący, ale też przyniósł duże wyzwania. Stała się bardziej wymagająca wobec swoich tekstów. 

Posłuchaj
19:25 czwórka pasjonauci 07.01.2023.mp3 O swoich pasjach opowiada Maja Sołtysik (Pasjonauci/Czwórka)

Czwórkowy gość to dziewczyna wielu talentów. Kolejnym z nich jest rysowanie. - Kiedy byłam w przedszkolu, rodzice zapisali mnie na kółko rysunkowe, i tak się zaczęło. Od tamtej pory rysuję cały czas - podkreśla Maja Sołtysik. - Z rysunkiem wiążę moją przyszłość. Lubię ołówek i duże formaty, chętnie tworzę portrety. 

Obie pasje Mai wymagają czasu. Po książkę Czwórkowy gość chętnie sięga w pociągu, którym codziennie dojeżdża do szkoły. Z rysunkiem jest trudniej, ale Maja przyznaje, że obie pasje się przenikają. - Moją idolką, osobą, którą podziwiam, jest Joanna Concejo, która tworzy książki rysowane ołówkiem na papierze. Ona świetnie łączy rysowanie z tworzeniem książek - podkreśla. 

Maja Sołtysik przyznaje, że czyta dużo, choć wciąż są książki, które są dla niej za trudne. Wśród nich jest twórczość polskiej noblistki Olgi Tokarczuk. - Chyba jestem za mało dojrzała, żeby to przeczytać. Czuję się jeszcze za mało kompetentna. Może coś się musi wydarzyć w moim życiu, może muszę dorosnąć - dodaje. 

Obok książkowych planów na przyszłość Maja Sołtysik snuje też plany zawodowe. Zdradza, że zawsze marzyła o studiach na ASP, jednak teraz, w drugiej klasie liceum, zaczęła myśleć też o innych kierunkach. Wie wszakże, że rysunek chciałaby wpleść w swoje działania w przyszłości. A czy napisze książkę? - Czy chcę napisać książkę - nie wiem. Im jestem starsza, tym bardziej myślę, że nie dałabym rady. To by było trudne zadanie. Chciałabym to zrobić, ale nie wiem, czy miałabym odwagę i poczucie, że byłoby to coś dobrego - zdradza. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Adam Smolarek

Gość: Maja Sołtysik

Data emisji: 07.01.2023

Godzina emisji: 12.12

pj/kor

Czytaj także

"Opowiadanie jest bogactwem". Jak snuć historie?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 11:15
- Opowiadanie to nie tylko sama czynność mówienia, snucia historii, ale umiejętność stworzenia sytuacji opowiadania. Za każdym razem trzeba znaleźć czas, miejsce i słuchacza, bo bez niego opowieść staje się zwykłym monologiem - przekonuje zawodowy opowiadacz Jarek Kaczmarek  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cosplay - być jak ulubiony bohater

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2023 17:15
Wraz ze wzrostem popularności konwentów i targów fantasy rośnie grupa osób, które przebierają się za swoich ulubionych bohaterów z gier, seriali czy filmów. Cosplayowe stylizacje są coraz bardziej wyrafinowane, a ich twórcy wykazują się prawdziwym kunsztem.
rozwiń zwiń