Drzewo genealogiczne - czy wiesz kogo masz w rodzinie?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2023 14:00
- Istnieje wiele opcji stworzenia drzewa genealogicznego. Co więcej, w dzisiejszych czasach jest to dużo prostsze niż kiedyś. Już nie trzeba własnoręcznie rysować gałęzi, wystarczy odpowiedni program komputerowy - przekonuje Dominika Nathalie, twórczyni profilu genea_logicznie na Instagramie.  
Przygoda z genealogią to fascynująca podróż w czasie.
Przygoda z genealogią to fascynująca podróż w czasie. Foto: Kittyfly/Shutterstock.com
  • Drzewo genealogiczne to wizualna reprezentacja rodowodu danej osoby, śledząca związki ze wspólnymi przodkami.
  • Zanim zaczniemy poszukiwania w urzędach i parafiach, popytajmy seniorów o rodzinne historie. "To kopalnia wiedzy”.
  • Warto też skorzystać z aplikacji i programów komputerowych - takich jak m.in. My Heritage, Geni i Geneteka.

Najstarsze drzewo genealogiczne na świecie

- Najstarsze drzewo genealogiczne zostało odkryte stosunkowo niedawno. Dotyczy ono pięciopokoleniowej rodziny, która żyła blisko 6 tys. lat temu. Szczątki jej członków zostały zbadane przez naukowców z Anglii i na podstawie DNA zostało stworzone drzewo, uznawane dziś za najstarsze - opowiada Dominika Nathalie. Korzenie drzewa genealogicznego gościa Czwórki także są rozbudowane. - Najstarsza metryka, którą zdobyłam, pochodzi z 1670 roku, czyli z drugiej połowy XVII wieku. 

Genealogiczne programy komputerowe 

Każdemu, kto chciałby przygotować własne drzewo pamięci z pomocą przychodzą nowe technologie i programy komputerowe. - Najpopularniejsza wsród użytkowników jest strona My Heritage, na której za darmo można stworzyć drzewo liczące do 250 osób - mówi gość Czwórki. - Nie jest to dużo, ale na początek powinno wystarczyć. Istnieją też bardziej zaawansowane programy - na przykład Family Tree Builder - w którym nie ma górnego limitu osób, oraz strona Geni. 

Od czego zacząć?

- Najlepiej od siebie i od rozmów z rodziną - przyznaje rozmówczyni Martyny Matwiejuk. - Najcenniejszym źródłem wiedzy są dziadkowie i pradziadkowie oraz rodzinne albumy ze zdjęciami i skarby ukryte na strychach i w piwnicach. Często nie zdajemy sobie sprawy, ile dokumentów można tam znaleźć, ile świadectw przeszłości, które ułatwią nam rozpoczęcie badań. 

Zobacz także:

- Wszystkim, którzy rozpoczynają przygodę z genealogią namawiam też do stworzenia karty rodziny z podstawowymi informacjami dotyczącymi naszych przodków: gdzie mieszkali, czym się zajmowali. To pozwala uporządkować wątki i dzięki temu nie damy się przygnieść ciężarowi genealogii - dodaje.

Jak korzystać z internetowych baz danych?

Kolejnym etapem jest uzupełnienie tych historii poprzez dodawanie dat. W internecie możemy znaleźć informacje z nagrobków, dzięki czemu zobaczymy daty urodzin i śmierci przodków. - W Polsce istnieje wiele świetnie zindeksowanych baz danych. Najpopularniejszą stroną do wyszukiwania dokumentów jest Geneteka. Wystarczy wybrać region naszego kraju, wpisać interesujące nas nazwisko przodka i przy odrobinie szczęścia pojawią się nam właściwe dokumenty - tłumaczy konsultantka genealogiczna. Jeśli to nie wystarczy, potrzebne będą dodatkowe wizyty - w urzędzie stanu cywilnego albo na plebanii.

Posłuchaj
10:16 CZWÓRKA Pasjonauci - drzewo pamieci 25.11.2023.mp3 Jak stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny? (Pasjonauci/Czwórka)

Misja "Non omnis moriar"

- Genealogia wciąga i trudno się od niej uwolnić, ale każdy genealog w pewnym momencie trafia na mur genealogiczny, który czasami bywa bardzo wysoki. Ale nie można się poddawać - podkreśla  Dominika Nathalie. - Genealogia jest trudną dziedziną badań i wymaga ogromniej cierpliwości. Dla mnie to nie tylko pasja, ale też misja. Jak pisał Horacy "nie wszystek umrę". Jeśli odkrywamy ludzi, którzy nie żyją od 200 czy 300 lat, i nikt o nich nie pamięta, to wpisanie ich do drzewa, jest przywróceniem ich pamięci. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Dominika Nathalie (pasjonatka genealogii, IG: genea_logicznie)

Data emisji: 25.11.2023

Godzina emisji: 9.25

kul/pr

Czytaj także

Dzieci wiedzą lepiej, kim są dziadkowie i babcie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2019 10:40
"Mojemu dziadkowi zęby nie wypadnęły, są bardzo czyściutkie, nawet złote!", "a moja babcia ma przecinki na cielu, czyli takie zmarszczki!". Czego jeszcze możemy się dowiedzieć od przedszkolaków?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urbex History. Kolekcjonerzy znikających miejsc

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 14:00
Idą tam, skąd inni by zawrócili. Twórcy kanału Urbex History odwiedzają obiekty zbudowane przez człowieka, ale już opuszczone lub trudno dostępne. - Można powiedzieć, że je „zwiedzamy”, ale tak naprawdę chodzi nam o to, by opowiedzieć ich historię - mówi Konrad Niedziułka.
rozwiń zwiń