"Sztuka świętowania" - uczty, tańce, maskarady na obrazach mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 16:20
- Świętowanie i sztuka mają ze sobą wiele wspólnego: upiększają codzienność i wiodą do innych wymiarów. A człowiek potrzebuje oddechu od doczesności. Nie tylko teraz, ale i przed wiekami - mówi Marta Motyl, autorka książki "Sztuka świętowania". 
Sztuka świętowania to album pełen ponadczasowych motywów związanych ze świętowaniem. (zdj. ilustracyjne)
"Sztuka świętowania" to album pełen ponadczasowych motywów związanych ze świętowaniem. (zdj. ilustracyjne)Foto: Polona
  • Marta Motyl jest historyczką sztuki i autorką książek o tej tematyce. 
  • Jej najnowsza publikacja poświęcona jest sztuce świętowania i zabawy.
  • W książce znajdują się eseje dziełom przedstawiającym uczty, tańce, maskarady.
  • - "Sztuka świętowania" pokazuje obyczaje z różnych epok i jest dowodem na to, że świętowanie jest na po prostu potrzebne - mówi gość Czwórki. 

Marta Motyl jest historyczką sztuki i autorką bestsellerowych "Sztuki podglądania", "Sztuki prowokowania" i "Sztuki fantazjowania". W najnowszej książce - "Sztuka świętowania" - przygląda się dziełom przedstawiającym uczty, tańce, maskarady - od od "Ostatniej Wieczerzy" Leonarda Da Vinci do "Maskarady" Tadeusza Makowskiego.

Kto pierwszy nakarmił postaci na obrazie?

- Wybrałam osiem obrazów, które według mnie są najbardziej wymownymi przedstawieniami scen świętowania. Pierwszy esej poświęciłam "Ostatniej Wieczerzy" z końca XV wieku. Zależało mi na "mocnym otwarciu" - wyjaśnia historyczka sztuki. - W średniowieczu przedstawienia ostatniego spotkania Jezusa z apostołami były nieruchome. U Leonarda jest już lepiej - postaci robią miny, gestykulują, ale nadal nic nie biorą do ust. Dopiero Bruegel dał się im porządnie najeść. 

Niderlandzki mistrz renesansu - Peter Bruegel starszy - stworzył "Chłopskie wesele" w 1568 roku. Tematem obrazu jest uczta weselna, która odbywa się w wiejskiej stodole. To także pierwszy w historii sztuki portret ludzi, którzy jedzą i piją. Bohaterzy Bruegla trzymają łyżki w ustach, inni dzierżą kufle, a dziecko oblizuje palce.

"Uczucia są uniwersalne, publicystyka szybko się starzeje"

- Artyści, którzy zajmowali się tematyką świętowania, nie byli dokumentalistami, nie malowali "wycinków z życia". Potrzebowali odpowiedniej kompozycji, palety barw i wyrazu. Tworzyli sztukę - opowiada Marta Motyl. - Bohaterom opisywanych przeze mnie obrazów towarzyszą emocje. To, co przeżywają, jest dla nich ważne. I właśnie to, moim zdaniem, decyduje o ponadczasowości sztuki. Świat uczuć jest uniwersalny, "artystyczna publicystyka" starzeje się dużo szybciej.  

Zobacz także:

Kogo zabrakło w "Sztuce świętowania?"

"Sztuka świętowania" prezentuje wybrane przez autorkę dzieła, ale jak przyznaje rozmówczyni Martyny Matwiejuk, tych obrazów mogłoby być dużo więcej. - Żałuję, że nie udało mi się zmieścić barokowego "Bachusa" Caravaggia i Rembrandta, który stworzył obraz, na którym wznosi z żoną Saską toast i jest bardzo szczęśliwy. W mojej selekcji stawiałam na to, żeby każde płótno było utrzymane w innym stylu. Oprócz renesansu i baroku mamy tu też rokoko, impresjonizm, secesję i awangardę. Zależało mi też, żeby prezentowane prace były różnorodne. Żeby nie było samych scen z Biblii czy z mitologii - dodaje.

Posłuchaj
13:41 CZWÓRKA Pasjonauci - swietowanie 30.12.2023.mp3 Sztuka świętowania - świętowanie w sztuce - rozmowa z historyczką sztuki Martą Motyl (Pasjonauci/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Marta Motyl (historyczka sztuki, autorka książki "Sztuka świętowania")

Data emisji: 30.12.2023

Godzina emisji: 10.15

kul/pg

Czytaj także

Malarki warszawskie. Kobiecy rozdział sztuki nieprofesjonalnej

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 14:36
Po opowieści o Nikiforze, najbardziej znanym reprezentancie nurtu nazywanego sztuką naiwną, w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie przyszła kolej na panie. Marię Korsak, Leokadię Płonkową, Halinę Walicką i Łucję Mickiewicz łączy Warszawa, ale każda z nich w sztuce realizowała się w zgodzie ze sobą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

185. rocznica urodzin Jana Matejki. Co o słynnym malarzu mówi nam "Stańczyk"?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2023 08:20
185. rocznica urodzin Jana Matejki to okazja do wizyty w Muzeum Narodowym w Warszawie. Tam między innymi znajduje się słynny obraz "Stańczyk", który jest autoportretem artysty. W audycji przybliżamy sylwetkę malarza - jednego z patronów 2023 roku. 
rozwiń zwiń