Moda balowa. "W XIX wieku kobiety zaciskały gorsety i odsłaniały kolana"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2023 15:30
- W XIX wieku karnawałowe bale były huczne, radosne i dość odważne, jeśli chodzi o ubiór - opowiada Anna Moryto z Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu. - Modne były maski, dzięki którym kobiety chętniej pokazywały dekolt, ramiona i nogi, czasami nawet z kolanem.  
W XIX wieku modne były suknie z wydekoltowanym stanikiem i krótkimi, bufiastymi rękawami (PasjonauciCzwórka)
W XIX wieku modne były suknie z wydekoltowanym stanikiem i krótkimi, bufiastymi rękawami (Pasjonauci/Czwórka)Foto: Shutterstock.com/KathySG
  • W czasie sylwestra i karnawału zarówno bogaci, jak i niezamożni Polacy starali się ubierać wieczorowo.
  • W XIX wieku mężczyźni stawiali na stonowaną elegancję, kobiety zamawiały strojne suknie u najlepszych krawców.
  • Królowały wydekoltowane gorsety i ciasne, wąskie buty.
  • Jednym z najmodniejszych kolorów była fuksja - kolor, który w ostatnim sezonie powrócił na wybieg.

Najbardziej strojny czas w roku

Ubiór historyczny i historia mody są nieocenionym źródłem informacji o przeszłości, o strukturze społeczeństwa i o jego minionych obyczajach.

- Na bale sylwestrowe zarówno bogaci  jak i niezamożni obywatele starali się ubrać wieczorowo. - Ci, którzy mieli pieniądze, kreacje zamawiali u znanych krawców. Mężczyźni stawiali na stonowaną elegancję z najlepszych materiałów, suknie kobiet były strojne, kolorowe i dość śmiałe - opowiada gość Czwórki. - W XIX wieku modne były suknie z wydekoltowanym stanikiem, krótkimi rękawami i trenem.

W XIX wieku moda masowa nie istniała

W tym okresie kobiety nie musiały się martwić o to, że na balu spotkają kogoś w tej samej kreacji. Stroje były wówczas wykonywane na zamówienie, zazwyczaj w jednym egzemplarzu, dla konkretnej osoby - tłumaczy rozmówczyni Martyny Matwiejuk. - Jeśli chodzi o trendy, polska moda była zbliżona do europejskiej, a różnice regionalne, jeśli pojawiały się, to były bardzo subtelne.

Posłuchaj
10:22 CZWÓRKA Pasjonauci - moda 30.12.2023.mp3 Z wizytą w Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu. Jakie były elementy odświętnego stroju przed stu laty? (Pasjonauci/Czwórka)

Jeśli chodzi o tkaniny, modne były połączenia aksamitu z jedwabiem. Dużą wagę przywiązywano także do wzorów, zdobień i jakości materiałów oraz wykonania. Gorzej było z funkcjonalnością.

Ciasne buty i gorsety

- W XIX wieku modne były wąskie i ciasne buty, więc stopa nie czuła się w nich komfortowo. Do tego osławiony gorset, który na wieczorowe okazje sznurowano ciaśniej niż na co dzień, czasami nawet do omdlenia - opowiada założycielka Muzeum Historii Ubioru. - Suknie miały wiele warstw, więc z dzisiejszego punktu widzenia też mogły krępować ruchy, ale to jest indywidualna kwestia, bo nasze rekonstruktorki czują się w nich świetnie. 

Fuksja - kolor modny kiedyś i dziś

Początek XX wieku wniósł do mody rozluźnienie, zwłaszcza jeśli chodzi o ubiory kobiet, szybciej zaczęły też zmieniać się trendy. Część z nich powraca - na przykład "jadowita fuksja", która królowała na pokazach w poprzednim sezonie. Po raz pierwszy ten kolor pojawił się ponad 100 lat temu, wraz z odkryciem barwników syntetycznych - wyjaśnia gość Czwórki. - Do mody wróciły też bufiaste rękawy, charakterystyczne dla XIX-wiecznych ubiorów.  

Zobacz także:

Co zobaczymy w Muzeum Historii Ubioru?

Muzeum Historii Ubioru znajduje się w Poznaniu, a jego zbiory obejmują bogatą kolekcję odzieży i akcesoriów z XIX i XX wieku. Każdy ze strojów jest arcydziełem rzemiosła artystycznego i nadzwyczajną, lecz często bagatelizowaną cząstką naszej kultury i historii. Wśród zgromadzonych eksponatów znajduje się także znaczna ilość zabytków techniki związanych z produkcja ubiorów oraz ich konserwacją.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Anna Moryto (założycielka Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu)

Data emisji: 30.12.2023

Godzina emisji: 10.15

kul/pg

Czytaj także

Kreacje od Wortha, Diora, Balenciagi, Ungaro i innych: niezwykła kolekcja w rzeszowskim muzeum

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 19:40
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie kupiło wyjątkowy zbiór strojów damskich z najbardziej znanych francuskich domów mody. W zbiorze znalazło się: 130 sukienek, żakietów, ale i ubiorów sportowych noszonych przez panie od końca XIX aż do początków XXI wieku. Na razie trwa opracowywanie kolekcji, ale wkrótce powinna być ona zaprezentowana publiczności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Skiba: wymarzyłem sobie pracę modela, teraz myślę o muzyce

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2023 08:50
- Dla mnie modeling to nadal jest spełnienie marzeń. To drzwi, które otwierają różne możliwości - opowiada Maciej Skiba.  
rozwiń zwiń