Jest wiosna. "W przyrodzie słychać śpiew ptaków"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2024 12:20
- Przyszła wiosna i teraz w przyrodzie wszystko śpiewa - mówi ornitolożka Fatima Hayatli. - Wystarczy otworzyć okno, żeby usłyszeć, głos ptaków. 
Żeby usłyszeć śpiew ptaków wystarczy teraz otworzyć okno. (zdj. ilustracyjne)
Żeby usłyszeć śpiew ptaków wystarczy teraz otworzyć okno. (zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock.com/TAUFIK ARDIANSYAH
  • Wiosna to dla ptaków bardzo intensywny czas.
  • Samice zimujących gatunków szykują się do składania jaj.
  • Ptaki, które przylatują z ciepłych krajów, szukają terytorium i budują gniazda.
  • W Łazienkach Królewskich w Warszawie pojawiły się pierwsze pisklęta mandarynek.
  • W Polsce są już bociany i jaskółki dymówki. Przylatują także kaczki.  

Pierwsze pisklę mandarynki

W Łazienkach Królewskich w Warszawie pojawiły się pierwsze pisklęta mandarynek. - Zaskakująco wcześnie, bo samice z pisklętami zazwyczaj pojawiały się w połowie, a nawet w trzeciej dekadzie kwietnia - przyznaje ornitolożka. - Tymczasem pierwszego dnia wiosny samica mandarynki zrobiła nam niespodziankę. Na ogół wcześniejsze lęgi były zagrożone atakami wron, ale one jak na razie nie wydają się być aż tak zainteresowane pisklętami jak to zdarzało się w poprzednich latach.   

Kaczka, która przynosi szczęście w miłości

Mandarynki pochodzą z Azji. Są tam symbolem wiernej i długotrwałej miłości oraz szczęścia małżeńskiego. Parki tych ptaków są wręczane nowożeńcom jako prezent ślubny. - Jest to mała kaczka, która waży do 800 gramów i jest zaliczana do ptaków ozdobnych - opowiada Fatima Hayatli. - Mandarynki są dość zgrabne, mają kolorowe pióra i żagielek, który wystaje ponad grzbiet. Te ptaki nie przyleciały do Polski z Azji Wschodniej, tylko zostały sprowadzone jako kaczki ozdobne. Jest to gatunek obcy, ale na razie tylko potencjalnie inwazyjne.

Bociany już są, odlatują gęsi

Mandarynki zimują w Polsce. Ale wiosna to czas, w którym wracają do nas ptaki z ciepłych krajów. Bociany przylatują z środkowej Afryki, ale jaskółka dymówka ma jeszcze większy dystans do przebycia, bo leci z południowej części tego kontynentu - wyjaśnia rozmówczyni Martyny Matwiejuk. - Oba gatunki dotarły już do Polski i nie tylko widać, ale też słychać ich obecność.  

Czekamy jeszcze na majowe gatunki - są wśród nich m.in. zaganiacze, świstunki leśne, trzcinniczki i łozówki oraz na rybitwy i ptaki siewkowe. - Są też takie ptaki, które odlatują teraz z Polski, żeby złożyć jaja gdzie indziej. Dla gęsi białoczelnej czy gęsi tundrowej, które u nas zimują, najlepszym miejscem do lęgu jest daleka północ. Polskę traktują jak ciepły kraj - dodaje gościni Czwórki.

Posłuchaj
21:36 CZWÓRKA Pasjonauci - praki 23.03.2024.mp3 Ptaki - pierwsze zwiastuny wiosny. Rozmowa z ornitolożką Fatimą Hayatli (Pasjonauci/Czwórka) 

"Wiosną ptaki potrzebują spokoju"

Wiosna to jest dla ptaków bardzo intensywny czas, dlatego najlepiej im teraz nie przeszkadzać. - To prawdopodobnie najważniejszy moment w ich życiowym cyklu życiowy - podkreśla Fatima Hayatli.  - Muszą znaleźć swoje terytorium, czasami nawet o nie zawalczyć, muszą zbudować gniazda, a samica musi złożyć jaja, musi je wysiedzieć, potem - z samcem lub bez - je wykarmić i wreszcie wyprowadzić do lotu. 

Sprawdź także: 

Gdzie słychać śpiew ptaków na wiosnę?

- Starajmy się ich nie płoszyć, ale możemy je obserwować - przekonuje ornitolożka i edukatorka przyrodnicza. - I wcale nie musimy wyjeżdżać z miasta. Teraz możemy podglądać dzięcioły. Żeby usłyszeć ich stukanie wystarczy o świcie wybrać się do parku. W ogóle teraz w przyrodzie wszystko śpiewa. Wystarczy otworzyć okno - dodaje Fatima Hayatli.   

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Fatima Hayatli (ornitolożka, obrączkarka, edukatorka przyrodnicza i doktoranka Uniwersytetu Łódzkiego)

Data emisji: 23.03.2024

Godzina emisji: 09.16

kul

Czytaj także

Karmnik - miejsce ekscesów i ptasich skandali

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 18:20
Dokarmianie ptaków to czynność, jaką niektórzy z nas wykonują niemal automatycznie. Kiedy tylko temperatury spadną poniżej zera, przed domami czy na balkonach niemal od razu pojawiają się "stołówki dla ptaków".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papugi. Co warto wiedzieć zanim weźmiesz do domu?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2023 16:05
Na świecie jest ponad 450 gatunków papug, do naszych domów trafia kilka z nich. - To już nie są papużki faliste i nimfy. To już są większe gatunki papug typu amazonki, ary, kakadu, żako - mówi Ada Włoch, zoopsycholog. - To są ptaki, które wymagają naprawdę pokładów cierpliwości, pokładów empatii. Niestety brakuje wystarczającej edukacji, żeby przygotować potencjalnego opiekuna na wyzwanie przed którym stoi.
rozwiń zwiń