Czy AI pożre literaturę? "Nie można tego wykluczyć"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2023 17:50
- W krótkim czasie moduły językowe sztucznej inteligencji dokonały tak dużego przeskoku, że pomysł stworzenia powieści wielotomowej, wielowątkowej, z charakterystycznym stylem autorskim wcale nie wydaje się niemożliwy do zrealizowania - mówi Igor Banaszczyk, polonista i twórca kanału "Grafzero - Vlog Literacki". 
Artystyczny chaos, z którym mamy do czynienia w przypadku tradycyjnie napisanych książek, na tym etapie rozwoju algorytmów jest nie do podrobienia. (zdj. ilustracyjne)
"Artystyczny chaos", z którym mamy do czynienia w przypadku tradycyjnie napisanych książek, na tym etapie rozwoju algorytmów jest nie do podrobienia. (zdj. ilustracyjne) Foto: Shutterstock.com/domena publiczna/Khomenko Maryna
  • Igor Banaszczyk jest absolwentem filologii polskiej i twórcą kanału na YouTube "Grafzero - Vlog Literacki".
  • - Należę do grupy, która wieści kres literatury. Uważam, że sztuczna inteligencja i moduły tekstowe są zagrożeniem i to takim, którego nie da się zatrzymać - mówi gość Czwórki.
  • Igor Banaszczyk opowiada także o przyszłości bibliotek i o zmianie modelu czytelnika.

"Końca literatury nie da się powstrzymać"

- Jeśli chodzi o zmiany, które  czekają nas w przyszłości, mamy do czynienia z dwoma postawami. Inaczej postrzegają je tradycjonaliści, a inaczej progresywiści. Ci pierwsi będą stawiać opór, ci drudzy przyjmą je z zachwytem. Literatura albo przetrwa, albo zaczynamy być świadkami jej końca - przyznaje gość Czwórki. - Należę do grupy, która wieści kres literatury. Uważam, że sztuczna inteligencja i moduły tekstowe są zagrożeniem i to takim, którego nie da się zatrzymać.

"Dziś ChatGPT pisze rozprawki, jutro zacznie sagi" 

Sztuczna inteligencja jest już obecna w świecie literatury i widać, jakie są jej wady. ChatGPT gubi wątek, nie potrafi "myśleć" kontekstowo i może mieć problemy ze stworzeniem wielowątkowego uniwersum. - To jest stan "na teraz", ale nie wiemy, jak długo się utrzyma. Algorytmy cały czas rozwijają się, a biorąc pod uwagę tempo tego rozwoju, trudno jest uwierzyć, że nie staną się "lepsze" - zauważa rozmówca Martyny Matwiejuk. - Dziś algorytm jest w stanie bez większego problemu napisać rozprawkę ósmoklasisty, która pozwoli zaliczyć egzamin z wynikiem dobrymi oraz rozprawkę maturalną, która pozwoli zdać egzamin dojrzałości powyżej średniej. Literacko stoi więc na podobnym poziomie. Powieści niezłej raczej nie napisze, ale taką, która po zredagowaniu mogłaby pojawić się na rynku - już tak.

Sprawdź też:

Książki z metką "stworzył mnie człowiek"

W jednym ze swoich filmów pt. "Czy sztuczna inteligencja pożre literaturę?" Igor Banaszczyk zauważa pozytywny wpływ AI, który może mieć związek z przywróceniem pozycji pisarza jako "tego lepszego" w konfrontacji z algorytmami. – Metka, że daną książkę napisał człowiek, a nie sztuczna inteligencja, może przez jakiś czas być formą ochrony autorów. Tyle że cały czas będzie to nisza - podkreśla vloger. - Jeśli jednak doczekalibyśmy się zalewu treści produkowanych przez ChatGPT, to informacja na książce: "stworzył mnie człowiek" może przedłużyć życie literatury i zadziałać tak, jak metka "produkt regionalny" w dziale żywności.  

Posłuchaj
12:16 CZWÓRKA Pasjonauci - ksiazki 02.09.2023.mp3 Książki i sztuczna inteligencja. Rozmowa z Igorem Banaszczykiem, twórcą kanału Grafzero (Pasjonauci/Czwórka)

Jaka będzie przyszłość bibliotek?

Tak jak nadejście e-booków miało położyć kres tradycyjnej książce, tak mówi się, że AI zniszczy literaturę. Warto jednak zauważyć, że książki drukowane nadal się sprzedają, a część z nich dostępna jest tylko w formie papierowej. - Dużo bardziej skomplikowana wydaje się przyszłość bibliotek, których na zachodzie Europy z roku na rok jest coraz mniej. W przeliczeniu na mieszkańców mamy więcej takich placówek niż na przykład Niemcy czy Szwajcarzy, ale mniej niż Czesi. Pojawiają się urządzenia, które "wypychają" bibliotekarzy, bo przejmują ich obowiązki. Zmienia się także charakter czytelnika. O radę i zdanie na temat książek pytają starsi użytkownicy, młodzi dokładnie wiedzą, po co przychodzą - dodaje Igor Banaszczyk.     

Q&A Praca w bibliotece | Vlogi | Grafzero

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Igor Banaszczyk (twórca kanału "Grafzero - Vlog Literacki") 

Data emisji: 02.09.2023

Godzina emisji: 9.15

kul

Czytaj także

"Klub Smutnych Duchów" - powieść graficzna nie tylko dla nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2023 14:30
Powieść graficzna "Klub Smutnych Duchów" skierowana jest do nastolatków i młodych czytelników, ale nie tylko. - Warto by czytali ją także rodzice i pedagodzy - zaznaczała tłumaczka książki Agnieszka Kalus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jerozolimska plaża". Poszukiwanie sensu życia według Iddo Gefena

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2023 13:57
- Iddo Gefen obecnie robi doktorat na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku i zajmuje się storytellingiem i tym, jak wpływa on na nasz umysł i pamięć - opowiadała Anna Halbersztat, autorka przekładu jego książki "Jerozolimska plaża" z języka hebrajskiego.
rozwiń zwiń