Boks - sport dla każdego. Tu liczy się siła i głowa

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 09:32
Wiek XXI należy do kobiet. Mogą wreszcie pokazać swoją siłę i sprawczość. Na ringu też spisują się świetnie, co udowodniła Klaudia Błasik. A boks to nie tylko sprawność fizyczna, ale też - tak ważna dzisiaj - siła psychiczna.
Klaudia Błasik i Marta Hoppe w Czwórce
Klaudia Błasik i Marta Hoppe w CzwórceFoto: Czwórka
  • Klaudia Błasik trenuje boks już od 10 lat. Pierwszymi jej dyscyplinami były jednak gimnastyka i akrobatyka. 
  • Dziś amatorski boks dzieli na ten sportowy i rekreacyjny. 
  • Trening bokserski wzmacnia mięśnie, poprawia kondycję, jest też doskonałym wyborem, gdy ktoś chce zrzucić zbędne kilogramy.
  • Niezwykle ważna w boksie jest głowa - liczy się dobre nastawienie do walki, skupienie na niej. Podczas walk należy też szczególnie ją chronić. 

Klaudia Błasik swoją sportową historię zaczęła w wieku 7 lat, gdy mama zapisała ją na treningi gimnastyki artystycznej i akrobatyki sportowej. Jednak już w szkole średniej wpadła w sidła boksu i właśnie z tym sportem jest związana przez ostatnie 10 lat. 

- Jestem dobrym przykładem tego, że czasem ciężko poznać, że ktoś trenuje boks czy inne sporty walki. Chyba łatwiej poznać mężczyznę pięściarza, który startuje w wyższych kategoriach wagowych, gdzie częściej zdarzają się porozbijane nosy. W kobiecych walkach ciosy są lżejsze - wyjaśnia zawodniczka. - Na co dzień nie zwracam na to uwagi, ale chyba w mojej sylwetce wyróżniają się mocniejsze nogi, mam też silniejszy uścisk dłoni, co pewnie wynika z tego, że boks to środowisko męskie, a mężczyźni mocniej ściskają dłoń. 

Na pierwszy trening bokserski Klaudię Błasik zabrał kolega z licealnej ławki. Od razu złapała bakcyla i została. 

- Dziś podzieliłabym boks na ten sportowy, amatorski, w którym zawodnicy startują w zawodach, i boks rekreacyjny, który teraz bardzo się rozwija, towarzyszy mu inna motywacja - ocenia gość Marty Hoppe. - Ten sportowy opanowuje całe nasze życie - jemu podporządkowana jest dieta, codzienne plany. Wtedy jest tylko czas na szkołę, sen, dietę i treningi. Gdy w moim życiu pojawiły się inne obowiązki, np. praca, to boks jest sportem, który pozwala mi utrzymać sprawność fizyczną i pozostać przy mojej pasji. 


Posłuchaj
17:03 czwórka pasjonauci 15.04.2024 boks 11.12.mp3 O treningach bokserskich opowiada Klaudia Błasik (Pasjonauci/Czwórka)

 

Boks - sposób na odchudzanie?

Trening bokserski wzmacnia mięśnie, poprawia kondycję, jest też doskonałym wyborem, gdy ktoś chce zrzucić zbędne kilogramy. 

- Trening bokserski to przede wszystkim trening wytrzymałościowy, wydolnościowy. Jeśli komuś zależy na tym, by zrzucić zbędne kilogramy, to jest on dobrym wyborem - mówi gość Czwórki. 

Atutem Klaudii Błasik są silne ręce, co wynika z jej wcześniejszych treningów gimnastycznych i akrobatycznych. - W boksie ważne są również nogi, ale też psychika i głowa - podkreśla pięściarka.  

Boks i kontuzje

Ten sport może uprawiać każdy. Żeby wejść w ten świat, wystarczy pójść na pierwszy trening i sprawdzić to na własnej skórze. Odpowiedzialny trener wie, jak zachęcić zawodnika do tej przygody.

- Uprawiałam różne sporty, i w boksie tych kontuzji miałam najmniej. Nawet z badań wynika, że nie jest to sport bardziej kontuzjogenny niż pływanie, lekkoatletyka czy gimnastyka. Zdarzają się siniaki czy obtarcia, ale złamań czy skręceń kostek jest niewiele - opowiada Klaudia. 

Czytaj także:

Jak w każdym sporcie, w boksie też działają endorfiny. - Po wygranej walce czuje się szczęście nie do opisania - przyznaje zawodniczka. - Nieco inaczej jest, gdy przegramy, ale na pewno jest duża mobilizacja do większej pracy. 

Głowa - ważna w walkach bokserskich

W boksie walka zaczyna się jeszcze przed wejściem na ring. Są zawodnicy, którzy podchodzą do niej na luzie, inni starają się odpowiednio nastawić wobec przeciwnika. 

- Tu ważna jest też głowa, gdy trapi nas jakiś problem, walka nie zawsze się uda. Tacy zawodnicy przyznają, że nie byli w 100 procentach skupieni na niej - zdradza gość Marty Hoppe. - Ja na ringu słyszę tylko głos trenera i widzę przeciwnika. Nie dociera do mnie nawet doping kibiców. 

W boksie szczególnie trzeba dbać o głowę. Klaudia Błasik przyznaje, że po walce, w której dostaje się wiele ciosów na głowę, następnego dnia nie czuje się najlepiej. - Tu trzeba wiedzieć, kiedy powiedzieć stop i przestać trenować lub ograniczyć treningi - podkreśla. - Po nokaucie zalecanie jest odpuszczenie treningów na pół roku, rok, a nawet całkowite zrezygnowanie z boksu. Lepiej nie ryzykować. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Klaudia Błasik (pięściarka z Boksuj Warszawo) 

Data emisji: 13.04.2024 

Godzina emisji: 11.12

pj

Czytaj także

Agnieszka Rylik: boks to bardzo ludzki sport

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 13:00
- Nie każdy mężczyzna i nie każda kobieta się do tego nadaje. Tu trzeba mieć odpowiednie umiejętności, odpowiednią konstrukcję psychiczną, no i absolutną pewność siebie - mówi Agnieszka Rylik, z którą Aleksandra Jasińska i Karina Terzoni rozmawiają o jej książce "Nokaut. Historia bokserki".
rozwiń zwiń