Konserwator zabytków. Sztuka czy rzemiosło?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 10:00
- Ten zawód wymaga cierpliwości i technicznej dokładności, ale na końcu każdego procesu konserwacji dzieła sztuki jest artyzm - mówi Dorota Pliś z Pracowni Konserwacji Malarstwa na Płótnie w Muzeum Narodowym.
Audio
  • Konserwacja zabytków - co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się wybrać ten kierunek studiów? (Instytut zatrudnienia/Czwórka)
Konserwacja i restauracja dzieł sztuki jest kierunkiem dla ludzi uzdolnionych plastycznie oraz cierpliwych, pracowitych i zainteresowanych bezpośrednim kontaktem z historią materialną
Konserwacja i restauracja dzieł sztuki jest kierunkiem dla ludzi uzdolnionych plastycznie oraz cierpliwych, pracowitych i zainteresowanych bezpośrednim kontaktem z historią materialnąFoto: Pixabay/skeeze/dom. publiczna

W Polsce są trzy uczelnie kształcące konserwatorów - dwie pracownie działają na ASP, jeden wydział jest na uniwersytecie w Toruniu. - Ci, którzy planują tam zdawać, powinni malować i rysować, bo znajomość historii sztuki jest w tym wypadku mniej istotna niż zdolności artystyczne - tłumaczy gość Czwórki.

Dlatego też każdy kandydat, zanim przystąpi do egzaminu, musi złożyć teczkę ze swoimi pracami, tak, jak to jest w przypadku rekrutacji na Akademię Sztuk Pięknych. W audycji sprawdzamy, czego uczą się przyszli konserwatorzy zabytków i dlaczego muszą lubić nudę.

***

Tytuł audycji: Instytut Zatrudnienia

Prowadzi: Katarzyna Węsierska

Gość: Dorota Pliś (kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa na Płótnie w Muzeum Narodowym)

Data emisji: 17.12.2015

Godzina emisji: 12.00

kul/pj

Czytaj także

Stolarz - zawód dla osób o artystycznej duszy!

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2015 15:30
Aby zostać technologiem drewna, trzeba ukończyć studia. Do wykonywania zawodu stolarza wystarczy nauka w technikum lub szkole zawodowej. Przede wszystkim liczy się jednak pasja!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia, języki, kursy - konieczne, by zdobyć pracę?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 16:15
O dobrą pracę wciąż trudno, szczególnie, jeśli jest się osobą młodą, bez doświadczenia zawodowego. Dlatego wielu inwestuje w drugi kierunek, kursy i szkolenia językowe.
rozwiń zwiń