Przez uczelnie idź swoją ścieżką

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 14:09
- Wśród polskich studentów pojawia się chęć, a nawet tendencja, ułożenia sobie dobrej ścieżki studiowania, często łączącego studia w kraju i za granicą - część tu, część tam - mówi dr hab Ewa Chmielecka.
Audio
  • Dr hab. Ewa Chmielecka, profesor nadzwyczajny SGH, badaczka Instytutu Badań Edukacyjnych, opowiada o rozwoju polskich uczelni (Instytut Zatrudnienia/Czwórka)
Dziś studenci nie tylko planują swoje przyszłe kariery, ale bacznie patrzą na swoją ścieżkę studiów
Dziś studenci nie tylko planują swoje przyszłe kariery, ale bacznie patrzą na swoją ścieżkę studiówFoto: Glow Images/East News

- Dziś to studenci wybierają miejsca i tematy do studiowania - mówi ekspertka w Czwórce. Podkreśla wielość programów pomocowych i zauważa lepsze rozpoznanie przez młodych ludzi i uczelnie rynku studiowania łączącego. - Widzę bardzo realne podejście studentów do tych kwestii.

Statystyki Eurobarometru "Młodzi Europejczycy w 2016 roku" wyraźnie pokazują, że młodych ludzi coraz mniej interesuje studiowanie, czy praca poza granicami własnego kraju. Tylko co 3 z badanych chce wyjechać na studia lub do pracy do innego kraju. Odsetek jest jeszcze niższy, jeśli spojrzymy na Polaków- tylko 27 proc. osób między 16 a 30 rokiem życia deklaruje chęć wyjazdu. Pięć lat wcześniej zdecydowanych było aż 58 pros. młodych z Polski. Powodem takich zmian może być fakt uznawalności dyplomów polskich uczelni przez pracodawców z zagranicy.

- To uznanie dyplomów jeszcze nie jest automatyczne, ale już trwają prace, by takie się stało, oczywiście pod pewnymi warunkami - podkreśla profesor.

Kasia Węsierska zapytała swego gościa czy mamy się czego wstydzić na uczelnianym rynku międzynarodowym, co powinniśmy zmienić i jak wprowadzamy zalecenia procesu bolońskiego.

***

Tytuł audycji: Instytut Zatrudnienia

Prowadzi: Katarzyna Węsierska

Gość: dr hab. Ewa Chmielecka (profesor nadzwyczajny SGH, badaczka Instytutu Badań Edukacyjnych)

Data emisji: 9.06.2016

Godzina emisji: 12.00

pj

Czytaj także

Jak zwiększyć swoje szanse na dobrą pracę?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 18:30
Młodzi ludzie często narzekają, że nie mogą znaleźć pracy w zawodzie. Mamy jednak dobrą wiadomość - znalezienie posady jest możliwe, trzeba się tylko postarać!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego warto studiować towaroznawstwo?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2016 09:23
- Towaroznawca to ogniwo łączące producenta i konsumenta. Zajmujemy się produktem od jego powstania aż do utylizacji - mówił w Czwórce Bartłomiej Gładkiewicz, pierwszy absolwent Towaroznawstwa na Politechnice Łódzkiej.
rozwiń zwiń