Czwórka w Gogolinie - Karolinka, żołnierze i humanoidy

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 17:40
Ta niewielka miejscowość na Opolszczyźnie najbardziej znana jest z piosenki o Karolince, która "poszła do Gogolina". Okazuje się jednak, że wcale nie jest pewne, czy Karolinka rzeczywiście poszła do Gogolina i czy miała na imię Karolinka.
Audio
  • Dlaczego Gogolin to miasteczko uniwersalne? Odkrywamy tajemnice i ciekawostki tej miejscowości (Hotspot/Czwórka)
Pomnik Karolinki i Karliczka w Gogolinie
Pomnik Karolinki i Karliczka w GogolinieFoto: Pnaporaa/Wikimedia Commons

Słuchaj także
kraków 1200 pixa.jpg
Nowoczesne zwiedzenie grodu Kraka

Mieszkańcy starają się jednak podtrzymywać "karolinkową" tradycję, a świadczy o tym coroczny festiwal wspólnego śpiewania tej piosenki. - Gdyby jednak ktoś zaczął szukać tej pieśni w starych zapiskach, znalazłby z pewnością bardzo wiele przeróżnych wersji - mówiła instruktorka muzyki Elżbieta Klimas.

Gogolin słynie także z… tradycji wojskowych i naukowych! W materiale spotkaliśmy się z młodymi mieszkańcami m.in. z licealną klasą wojskową, która ćwiczy musztrę i z młodzieżą, która tworzy roboty. Ich humanoid wygląda prawie jak człowiek, rozmawia, śmieje się i tańczy, a dodatkowo zdobywa kolejne nagrody na prestiżowych, ogólnopolskich konkursach. W materiale poznaliśmy także kulturalną twarz Gogolina i dowiedzieliśmy się, skąd wzięła się ta nazwa.

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzący: Mateusz Kulik

Data emisji: 2.01.2015

Godzina emisji: 13.00

kd/mg

Czytaj także

JDabrowsky, Blowek i Stuu z Czwórką na Stars4Fans

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2015 13:56
Na dwa dni ekipa Czwórki wraz z Jankiem Dąbrowskim przeniosła się do stolicy Wielkopolski, gdzie odwiedziliśmy imprezę YouTuberów Stars4Fans.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rajd po Polsce: od Pomorza po Dolny Śląsk

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 15:11
Wspólnie z Narodowym Instytutem Dziedzictwa przemierzamy Polskę w poszukiwaniu najciekawszych pomników historii. Tym razem odwiedzimy m. in. Łańcut, Lublin i Kanał Augustowski.
rozwiń zwiń