Podziemia Opatowskie - miasto pod miastem

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 16:37
Jednym z głównych punktów turystycznych okolic Sandomierza jest Opatów, niewielka miejscowość, położona nad… i pod ziemią.
Audio
  • Zwiedzamy Podziemia Opatowskie i Sandomierz (Hotspot/Czwórka)
Opatowskie lochy, bezpośrednio pod miastem
Opatowskie lochy, bezpośrednio pod miastemFoto: wikimedia.commons/Olerys

puszcza kampinoska 1200.jpg
Puszcza Kampinoska. "Ewenement w skali świata"

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych tras turystycznych Opatowa są podziemia. Dziś dla zwiedzających dostępne jest już 500 metrów korytarzy. - Są tu trzy kondygnacje, a najniższa z nich sięga 15 metrów pod ziemię. Stała temperatura w tych murach to 9 - 12 stopni Celsjusza - opowiadał przewodnik Eugeniusz Jembała. Jak tłumaczył opatowskie podziemia powstały już w czasach średniowiecza, by kupcy, sprowadzający do tego miasta m.in. wina, mięsa czy ryby mieli je gdzie przechowywać. - Przebiegały tędy szlaki handlowe, a miasto się rozwijało, dlatego piwnice były rozbudowywane od XIV aż do XVI wieku - tłumaczył Jembała.

Toszek_(js) 1200.jpg
Toszek. Małe miasteczko z wieklą historią

W programie odwiedziliśmy także opatowską Kolegiatę Św. Marcina - świątynię w stylu romańskim, a także zabytki Sandomierza. Dowiedzieliśmy się, gdzie jeszcze poza Opatowem istnieją takie "podziemne miasta" i sprawdziliśmy, jak smakują opatowskie krówki.

W drugiej godzinie audycji w studiu Czwórki pojawili się podróżnicy, autorzy bloga "8 stóp". Posłuchaj nagrania rozmowy <<<

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 3.04.2017

Godzina emisji: 16.10

kd/ab

Czytaj także

Ustka, Słupsk - szlakami kpt. Haase i Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 10:35
Kapitan Peter Haase żył w Ustce na przełomie XVIII i XIX w. Dziś, dzięki specjalnie przygotowanemu audiobookowi wraz ze słynnym mieszkańcem można poznawać historię tego nadmorskiego kurortu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawskie mozaiki. Nietypowe spojrzenie na miasto

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 17:33
Zwiedzanie to specjalność Iwony Makowskiej, która wymyśliła własny sposób na odkrywanie niezwykłych zakamarków Warszawy. Wyszukuje… mozaiki i fotografuje je.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkopolska tropem Mickiewicza i Tercetu Egzotycznego

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 15:01
Przez Wielkopolskę wędrowaliśmy z dala od najbardziej uczęszczanych turystycznych szlaków i odwiedziliśmy m.in. mickiewiczowskie Soplicowo, a także… Muzeum Tercetu Egzotycznego.
rozwiń zwiń