Polskie Radio
Section05
Słupsk

Rzecznik rządu o obniżeniu kary dla Polski. "TSUE uznał racje, które podnosiliśmy w pismach procesowych"

- Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który jest - delikatnie mówiąc - średnio przychylny naszemu krajowi, uznał te racje, które podnosiliśmy w pismach procesowych skierowanych do TSUE i KE - powiedział w sobotę w Słupsku rzecznik prasowy rządu Piotr Müller, komentując postanowienie TSUE o obniżeniu kary dla Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Piotr Müller Słupsk Trybunał Sprawiedliwości UE

Trasa Kaszubska oddana do użytku. "Drogowa rewolucja dla Pomorza"

Po czterech latach robót oddana została w pełni do ruchu 42-kilometrowa Trasa Kaszubska od Obwodnicy Trójmiejskiej do Bożegopola Wielkiego, będącej częścią drogi ekspresowej S6. W uroczystości związanej z otwarciem trasy wzięli udział między innymi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz rzecznik rządu Piotr Müller, który nazwał realizację inwestycji "drogową rewolucją" dla regionu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ministerstwo infrastruktury Andrzej Adamczyk via carpatia drogi Gdańsk Słupsk kierowcy POLSKA społeczeństwo infrastruktura transport

TYLKO U NAS "Czy w środku są złote sedesy?" Samorządy budują miejskie toalety w cenie domów

Od kilku miesięcy przecięcia przysłowiowej wstęgi nie może doczekać się toaleta miejska w Białymstoku. Niewielki budynek w cenie mieszkania, bo za aż 430 tys. zł, stanął przy Pałacu Branickich i nie spełnia norm. To jeden z wielu przykładów na to, jak samorządy opanowała "moda" na toalety, które nie zawsze zdają egzamin, ale za które zawsze trzeba słono zapłacić.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdańsk Warszawa Tczew Słupsk polityka

Tuk-tukiem przez Słupsk. Dlaczego azjatycka taksówka to ekologiczny środek transportu?

Tuk-tuk to trójkołowy elektryczny pojazd, pełniący funkcję taksówki w takich krajach jak Indie, Tajlandia czy Sri Lanka. Właśnie takim pojazdem, wyposażonym dodatkowo w panele fotowoltaiczne, porusza się Paweł Kopyto, mieszkaniec Słupska. Dlaczego samochód zamienił na ten bardzo nietypowy w naszej szerokości geograficznej pojazd?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Sobolewski środowisko transport transport miejski Słupsk Ustka Darłowo Azja taksówka ekologia paliwa prąd

Elektroniczny "Ratownik wodny" wynalazkiem licealistów ze Słupska

Uczniowie Zespołu Szkół Logistycznych i Mechanicznych w Słupsku stworzyli elektroniczny system "Ratownik wodny", który ma pomóc w ratowaniu życia na kąpieliskach. Technologia za pomocą kamer rozpozna ruchy topiącej się osoby i automatycznie wyśle na pomoc boję. Prototyp
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo aplikacja szkoła pomoc Trójka technologie ratownik wodny liceum wynalazek konkurs NAUKA Słupsk

Uchodźcy z Ukrainy. Słupskie restauracje niosą pomoc w postaci ciepłego posiłku

Darmowy posiłek – takiego wsparcia w ramach pomocowego wyzwania podjęli się słupscy restauratorzy. – Pomysł na akcję jest prosto z serca. Nie myśli się nad tym długo, to po prostu istnieje w ludziach. Jeżeli jest potrzeba pomagania drugiemu człowiekowi, należy wyjść z pomocą – mówi pan Rafał Niewiarowski, restaurator ze Słupska.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wojna na Ukrainie pomoc Trójka Sebastian Ferens pizza jedzenie Słupsk

"Miasto, które zaskakuje". Jedynka z wizytą w Słupsku

Liczy mniej więcej 90 tysięcy mieszkańców, prawa miejskie ma od 1265 roku, natomiast w linii prostej do Morza Bałtyckiego jest stąd 18 kilometrów. W audycji "Jedyne takie miejsce" odwiedziliśmy Słupsk, w którym znajduje się także największa kolekcja dzieł Witkacego, Męska Szopa i zabytkowy tramwaj. To również w tym mieście powstała pierwsza pizzeria w PRL-u. Jak to się stało?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Słupsk

Naprawi cieknący kran i wymieni żarówkę. Fachman dla seniora

Młode pokolenie często nie majsterkuje, bo nigdy nie musiało, seniorom zaś na drobne naprawy nie pozwalają malejąca sprawność fizyczna i choroby. Tym drugim z pomocą przychodzi Fachman, czyli pilotażowa miejska usługa działająca w Słupsku, polegająca na darmowej pomocy osobom powyżej 60. roku życia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan społeczeństwo senior pomoc naprawy usterka awarie Słupsk pomorskie fachowcy