Na sudeckich szlakach - maliny, mikroklimat i zebry

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 13:04
Naszym przewodnikiem po Sudetach Zachodnich jest Małgorzata Smolińska, która w lipcu z dwunastokilogramowym plecakiem, samotnie przemierzyła tam ponad 120 kilometrów. - Sudety są mi bliskie, bo pochodzę z Jeleniej Góry. Miałam ochotę "dziabnąć" mniej znanej i przechodzonej części tego pasma górskiego - mówi podróżniczka.
Audio
  • Dlaczego warto wybrać się w Sudety? (Hotspot/Czwórka)
Widok na wschód słońca nad Sudetami (zdjęcie ilustracyjne)
Widok na wschód słońca nad Sudetami (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Swen Stroop/Shutterstock.com
Sprawdź też:
wigry mazury 1200.jpg
Wigierski Park Narodowy: suchary, twardziele i renifery

Swoją wędrówkę rozpoczęła od Przełęczy Jugowskiej, skąd w niezbyt korzystnych warunkach atmosferycznych dostała się na szczyt Wielkiej Sowy. - Nie są to bardzo wysokie góry, ale czasem trzeba się wspinać. Na Sowę wchodzi sporo ludzi, bo gdy świeci słońce, można tam podziwiać piękne widoki na Karkonosze - opowiada Małgorzata Smolińska. Ze szczytu spokojnym szlakiem zeszła do Zagórza Śląskiego. - Warto odwiedzić tamtejszy zamek - zachęca podróżniczka i tłumaczy, dlaczego w tej urokliwej lecz nieco podupadłej miejscowości trudno znaleźć nocleg.

Kolejnego dnia wyprawy, Małgorzata Smolińska dalej kierowała się na zachód przez lasy pełne malin. - Doszłam do mało znanej miejscowości Sokołowsko. Panuje tam swoisty mikroklimat, dlatego w czasach niemieckich działało tam wspaniałe sanatorium. Można podziwiać to, co po nim pozostało, a także rysunki i "maziaje" na innych budynkach tej miejscowości - zachwyca się Czwórkowy gość.

Posłuchaj też:
Tatry góry 1200x660.jpg
Muzeum Tatrzańskie. Ostatni projekt Witkacego

W rozmowie z Mateuszem Kulikiem Małgorzata Smolińska zdradza też, gdzie w Sokołowsku warto się zatrzymać na noc, gdzie w Sudetach można spotkać najprawdziwsze zebry, dlaczego Karkonosze to zupełnie inny świat, oraz o czym warto pamiętać, gdy się samotnie wędruje przez góry.

pierwszej godzinie audycji <<< udaliśmy się do podziemi Starego Miasta w Lublinie.

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Małgorzata Smolińska (podróżniczka)

Data emisji: 19.08.2017

Godzina emisji: 17.08

jsz/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekoturystyka. W zgodzie z naturą i samym sobą

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 13:41
Jak przekonywał ekopodróżnik Jacek Stachurski, ekoturystyka wcale nie jest nowym zjawiskiem. - To podróżowanie w sposób jak najbardziej przyjazny środowisku, do miejsc wyróżniających się bogactwem przyrody, lokalnej kultury i pięknem krajobrazu - tłumaczył w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erling Kagge. Podróżujący filozof i ekstremalna cisza

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 13:08
Erling Kagge jako pierwszy człowiek na Ziemi dotarł samotnie na biegun południowy, zdobył Mount Everest, biegun północny i dwukrotnie przepłynął Ocean Atlantycki. Podróże skłoniły go do studiowania filozofii, a "Cisza" jest jego pierwszą książką.
rozwiń zwiń