Spójrz na Kraków oczami Wyspiańskiego. "To zupełnie inne miasto"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 18:50
- Stanisław Wyspiański był aktywny na tak wielu polach i w tak wielu obszarach, że nie ma ważniejszego artysty dla tego miasta niż twórca "Wesela" - przekonuje Łukasz Gaweł z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Audio
  • Zwiedzamy Kraków szlakiem Stanisława Wyspiańskiego (Hotspot/Czwórka)
Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje bezpłatne spacery Szlakiem Stanisława Wyspiańskiego po ulicach Krakowa
Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje bezpłatne spacery Szlakiem Stanisława Wyspiańskiego po ulicach KrakowaFoto: Mirosław Żak

Łukasz Gaweł Wyspiański projektował meble, zajmował się typografią, zrewolucjonizował polski teatr. Wymykał się schematom, przez co do dziś intryguje

Ulica Floriańska, kościół Mariacki, Muzeum Narodowe, kościół Franciszkanów, Dom Towarzystwa Lekarskiego, Skałka - to miejsca, w których do dzisiaj można oglądać zrealizowane projekty twórcy "Wesela". - Żeby polubić Wyspiańskiego, zacząłbym nie od lektury jego tekstów, tylko od zapoznania się z jego twórczością plastyczną. Portrety, które malował, zachwycają, pastele dowodzą geniuszu, a "Zimowy widok Kopca Kościuszki", który od listopada będzie można oglądać w naszym muzeum, zapiera dech w piersiach - przekonuje dyrektor ds. strategii, rozwoju i komunikacji Muzeum Narodowego.

Czytaj także
wesele hanuszkiewicz pap 1200.jpg
"Wesele" pełne złośliwości. O dramacie Stanisława Wyspiańskiego

Filip Skowron z Działu Edukacji opowiada natomiast o organizowanych przez muzeum "Spacerach szlakiem Wyspiańskiego", podczas których można dowiedzieć się m.in. tego, do jakiego miejsca artysta złośliwie zaprojektował niewygodne meble i jakie wielkie dzieło Wyspiańskiego powstało tylko w połowie, bo później pokłócił się z zamawiającymi. - Ta wyprawa pozwala przenieść się w czasie do Młodej Polski i spojrzeć na Kraków oczami wielkiego indywidualisty - tłumaczy.

W audycji odwiedzamy też dom, w którym urodził się Wyspiański, sprawdzamy, co w prezencie ślubnym dał małżeństwu Żeleńskich oraz czym zapisał się w historii Teatru im. Juliusza Słowackiego

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 2.09.2017

Godzina emisji: 16.14

kul/mc

Czytaj także

Od Gałczyńskiego do Miłosza - literacki spacer ulicami Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 17:59
To tam zajrzeć można do szuflady Szymborskiej, przejechać się dorożką Gałczyńskiego, poplotkować z Miłoszem, albo stanąć na przystanku obok Wyspiańskiego. Od kilku lat Kraków nosi tytuł Miasta Literatury UNESCO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krakowski Kazimierz. Dlaczego warto się tam wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 13:20
Zaniedbane kamienice, ciemne bramy, opuszczone zakątki. Tak właśnie kojarzył się krakowski Kazimierz jeszcze w latach 90. Dziś przeżywa swoisty "renesans" - wygląda, brzmi i smakuje doskonale o każdej porze roku.
rozwiń zwiń