Esperanto - język wymyślony dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 10:50
Ludwik Zamenhof był pomysłodawcą i twórcą języka esperanto. Pierwszą jego wersję stworzył już podczas swej nauki w gimnazjum.
Esperanto - język wymyślony dla wszystkich
Foto: Martin Schmitt/flickr/CC

Prymitywna wersja tego języka znana jest jako Lingwe Uniwersala. Po 1878 roku powstały jego trzy kolejne wersje, a 26 lipca 1887 roku ukazała się rosyjskojęzyczna książka "Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny" wydana pod pseudonimem Doktoro Esperanto.

Wkrótce po wydaniu podręcznika Ludwik Zamenhof zaczął dostawać sygnały o ogromnej prostocie i użyteczności języka.

Pomimo popularności język nie przyjął się na świecie i obecnie jest coraz rzadziej używany. Dziś język esperanto znajduje się na polskiej liście niematerialnego dziedzictwa. 

Co by było, gdyby język esperanto stał się jednak językiem całego świata? Jakie współczesne słowa wpisalibyście do słownika jako ogólnoświatowe?

***

Na "Co by było gdyby" zapraszamy w środę (16.12) w godz. 18.00-19.00. Audycję prowadzi Katarzyna Węsierska.

pj/mg

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dbajmy o dziedzictwo - też to niematerialne

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2015 15:36
Niematerialne dziedzictwo kulturowe jest bardzo kruche, ale też bardzo istotne w kształtowaniu społeczeństw i kultur. Podpowiadamy, jak je chronić.
rozwiń zwiń