X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dbajmy o dziedzictwo - też to niematerialne

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2015 15:36
Niematerialne dziedzictwo kulturowe jest bardzo kruche, ale też bardzo istotne w kształtowaniu społeczeństw i kultur. Podpowiadamy, jak je chronić.
Audio
  • Katarzyna Sadowska-Mazur z NID o dziedzictwie niematerialnym i tym jak je chronić (HotSpot/Czwórka)
  • Marta Hoppe i jej goście o języku esperanto (Sobotologia/Czwórka)
  • O szopkarstwie krakowski, elemencie polskiego dziedzictwa narodowego (Tędy po trendy/Czwórka)
Do niematerialnego dziedzictwa kulturowego zaliczamy sztuki widowiskowe, w tym religijne, karnawałowe i doroczne, oraz tradycje muzyczne: wokalne, instrumentalne i taneczne
Do niematerialnego dziedzictwa kulturowego zaliczamy sztuki widowiskowe, w tym religijne, karnawałowe i doroczne, oraz tradycje muzyczne: wokalne, instrumentalne i taneczneFoto: Pixabay/jhraskon/dom. publiczna

Wartość dziedzictwa niematerialnego została dostrzeżona przez UNESCO dzięki staraniom Chin i państw afrykańskich, gdyż to właśnie u nich ten typ dziedzictwa przeważa. Po kilku latach od zatwierdzenia konwencji UNESCO (2003 rok) widać dokładnie, jak wiele i jak cennych "zabytków" mamy do ochrony także my.

- Praktyczna ochrona dziedzictwa niematerialnego zaczęła się już w latach 90. XX wieku - zwraca uwagę Katarzyna Sadowska-Mazur z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. - Dzięki takim działaniom wciąż rozwija się różnorodność kulturowa na całym świecie.

Dziedzictwo niematerialne to wszystko, co zostało nam przekazane przez przodków - tradycja, rytuały, wiedza, umiejętności związane z rzemiosłem tradycyjnym, etc. W każdym kraju, który ratyfikował konwencję UNESCO, tworzone są listy takiego dziedzictwa. W Polsce znajduje się na niej m.in. rusznikarstwo artystyczne i historyczne, szopkarstwo krakowskie czy pochód Lajkonika. Katarzyna Sadowska-Mazur na Czwórkowej antenie przytacza całą tę listę; wyjaśnia również, jak wygląda ochrona i rewitalizacja dziedzictwa niematerialnego. Zwraca uwagę, jak ważne jest zaangażowanie społeczeństw i społeczności w tę ochronę.

Ważnym elementem polskiego dziedzictwa niematerialnego jest również język esperanto, o którym wiadomości zebrała Marta Hoppe i podzieliła się z nimi w "Sobotologii". W "Tędy po trendy" opowiadaliśmy zaś o krakowskim szopkarstwie.

Partnerem audycji jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

***

Tytuł audycji: "Hotspot"

Prowadzący: Mateusz Kulik

Gość: Katarzyna Sadowska-Mazur z Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Data emisji: 12.12.2015

Godzina emisji: 13.00

pj/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gesty grzeczne i niegrzeczne - co nas zaskoczy za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 09:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekcje po kaszubsku. By tradycja nie umarła

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 11:02
W maleńkiej miejscowości Głodnica 24 lata temu reaktywowano wiejską szkołę, w której dzisiaj młodzież uczy się języka kaszubskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fińskie tradycje świąteczne u Filipa Chajzera

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 13:10
- Mikołajki to tradycja, której tak naprawdę nie ma w Finlandii - mówi Fin Petteri Tumelius. Przyznaje, że 6 grudnia obchodzi się w jego kraju Dzień Niepodległości.
rozwiń zwiń