Zmarli Bezimienni. Kim są? Jak o nich pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 14:16
"W dobrych zawodach" Czwórkowi goście wspominają historie osób, o których świat miał zapomnieć. A jednak są środowiska, które pamięć o nich przechowują i przekazują dalej. Kim są zmarli bezimienni
Audio
  • Kim są zmarli Bezimienni? (W dobrych zawodach/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Każdego roku przybywa grobów zapomnianych. Dlatego od lat naprzeciw temu wychodzą organizatorzy akcji "Bezdomni dla Bezimiennych". - W tym roku udało nam się posprzątać kilkadziesiąt grobów osób bezdomnych i bezimiennych - mówi Karolina Lewczuk z Fundacji Kapucyńskiej. - To była już siódma akcja tego typu. Sprzątamy mogiły znajomych bezdomnych i osób NN - dodaje. 

- To wydarzenie związane też z doświadczeniem wiary - podkreśla brat Michał Gawroński z Fundacji Kapucyńskiej. - Na początku dnia mamy eucharystię i dopiero po niej jedziemy na cmentarz, tam świecimy krzyże i modlimy się. To bardzo wzruszające doświadczenie dla osób bezdomnych, które w tym uczestniczą, daje nadzieję, że po ich śmierci ktoś zajmie się nimi i ich mogiłami - dodaje. 

Podobną inicjatywą może pochwalić się też chrześcijańska wspólnota Sant'Egidio. - Pamieć jest dla nas bardzo ważna - mówi Sylwia Uryga. - Wspólnota nawiązuje osobiste relacje z konkretnymi osobami bezdomnymi. I tak jak chcemy z nimi spędzać codzienność, tak pamiętamy o tych, którzy odeszli, oni byli naszymi przyjaciółmi - podkreśla. 

Czwórkowi goście podkreślają znaczenie mszy, wspomnień i wypominków dla osób bezdomnych. Przywołują ich osobiste historie, obrazy z przeszłości związane z ubogimi, bezdomnymi czy uchodźcami. Jaką rolę mają te historie, jaką rolę w czasie mszy pełnią wypominki? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

***

Audycja: W dobrych zawodach

Prowadzenie: Marta Kawalec

Goście: Karolina Lewczuk i brat Michał Gawroński z Fundacji Kapucyńskiej, Sylwia Uryga (Sant'Egidio), ks. Krystian Sacharczuk (wikariusz z Parafii św. Andrzeja Apostoła w Warszawie)

Data emisji: 2.11.2019  

Godzina emisji: 8.05

pj


Czytaj także

Jak zmniejszyć ilość śmieci na cmentarzach po Wszystkich Świętych?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 16:48
Po 1 listopada na cmentarzach pojawi się mnóstwo odpadów: wypalonych plastikowych zniczy, sztucznych kwiatów, a nawet… pustych opakowań po słodyczach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czyściec. Czy możemy coś zrobić dla dusz czyśćcowych?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 10:02
Śmierć, rzeczy ostateczne człowieka, czyściec, dusze czyśćcowe… To świat niemalże nieznany nam, ludziom pielgrzymującym przez życie doczesne ku wieczności. Ale czy zupełnie nieznany?
rozwiń zwiń