X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmarli Bezimienni. Kim są? Jak o nich pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 14:16
"W dobrych zawodach" Czwórkowi goście wspominają historie osób, o których świat miał zapomnieć. A jednak są środowiska, które pamięć o nich przechowują i przekazują dalej. Kim są zmarli bezimienni
Audio
  • Kim są zmarli Bezimienni? (W dobrych zawodach/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Każdego roku przybywa grobów zapomnianych. Dlatego od lat naprzeciw temu wychodzą organizatorzy akcji "Bezdomni dla Bezimiennych". - W tym roku udało nam się posprzątać kilkadziesiąt grobów osób bezdomnych i bezimiennych - mówi Karolina Lewczuk z Fundacji Kapucyńskiej. - To była już siódma akcja tego typu. Sprzątamy mogiły znajomych bezdomnych i osób NN - dodaje. 

- To wydarzenie związane też z doświadczeniem wiary - podkreśla brat Michał Gawroński z Fundacji Kapucyńskiej. - Na początku dnia mamy eucharystię i dopiero po niej jedziemy na cmentarz, tam świecimy krzyże i modlimy się. To bardzo wzruszające doświadczenie dla osób bezdomnych, które w tym uczestniczą, daje nadzieję, że po ich śmierci ktoś zajmie się nimi i ich mogiłami - dodaje. 

Podobną inicjatywą może pochwalić się też chrześcijańska wspólnota Sant'Egidio. - Pamieć jest dla nas bardzo ważna - mówi Sylwia Uryga. - Wspólnota nawiązuje osobiste relacje z konkretnymi osobami bezdomnymi. I tak jak chcemy z nimi spędzać codzienność, tak pamiętamy o tych, którzy odeszli, oni byli naszymi przyjaciółmi - podkreśla. 

Czwórkowi goście podkreślają znaczenie mszy, wspomnień i wypominków dla osób bezdomnych. Przywołują ich osobiste historie, obrazy z przeszłości związane z ubogimi, bezdomnymi czy uchodźcami. Jaką rolę mają te historie, jaką rolę w czasie mszy pełnią wypominki? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

***

Audycja: W dobrych zawodach

Prowadzenie: Marta Kawalec

Goście: Karolina Lewczuk i brat Michał Gawroński z Fundacji Kapucyńskiej, Sylwia Uryga (Sant'Egidio), ks. Krystian Sacharczuk (wikariusz z Parafii św. Andrzeja Apostoła w Warszawie)

Data emisji: 2.11.2019  

Godzina emisji: 8.05

pj


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak zmniejszyć ilość śmieci na cmentarzach po Wszystkich Świętych?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 16:48
Po 1 listopada na cmentarzach pojawi się mnóstwo odpadów: wypalonych plastikowych zniczy, sztucznych kwiatów, a nawet… pustych opakowań po słodyczach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czyściec. Czy możemy coś zrobić dla dusz czyśćcowych?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 10:02
Śmierć, rzeczy ostateczne człowieka, czyściec, dusze czyśćcowe… To świat niemalże nieznany nam, ludziom pielgrzymującym przez życie doczesne ku wieczności. Ale czy zupełnie nieznany?
rozwiń zwiń