Czyściec. Czy możemy coś zrobić dla dusz czyśćcowych?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 10:02
Śmierć, rzeczy ostateczne człowieka, czyściec, dusze czyśćcowe… To świat niemalże nieznany nam, ludziom pielgrzymującym przez życie doczesne ku wieczności. Ale czy zupełnie nieznany?
Audio
  • Jak pomóc duszom czyśćcowym? (Nocne Cz@ty/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Pismo Święto kilkukrotnie sugeruje istnienie miejsca, w którym po śmierci dusze żyją i oczyszczają się, by móc osiągnąć pełnię chwały. Katechizm Kościoła Katolickiego naucza: Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, choć są już pewni swego wiecznego zbawienia, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości Nieba. 

- 1 i 2 listopada to święto Kościoła - mówi ks. Łukasz Wiśniewski, marianin.  - 1 listopada to Uroczystość Wszystkich Świętych, czyli Kościół Chwalebny. Gdy wspominamy, chwalimy Pana Boga, dziękujemy, prosimy o wstawiennictwo tych, którzy już są w Niebie - zarówno tych świętych kanonizowanych, jak i tych, którzy odeszli w łasce bożej do Boga i tam żyją już w Niebie. 2 listopada mamy kolejną cześć kościoła - tych cierpiących w czyśćcu. My prosimy za wszystkich zmarłych, za tych którzy potrzebują naszej modlitwy ponieważ jeszcze cierpią w czyśćcu - dodaje. 

Katarzyna Matusz-Braniecka wspomina ciocię, która częstowała kanapkami i herbatą z sokiem malinowym, Filip Duliński dziadka. - 1 listopada wspominamy wszystkich świętych, także tych którzy nie zostali wyniesieni na ołtarze, takich "świętych z sąsiedztwa" - mówią zgodnie goście audycji. 

2 listopada to osoby wierzące, które żyją życiem doczesnym powinny pamiętać o tych, którzy potrzebują ich modlitwy. Czemu modlitwa za dusze czyśćcowe jest taka ważna? Kim był i jak działał święty Stanisław Papczyński, założyciel marianów? Na czym polega akcja "Nie tylko w listopadzie pamiętajmy o tych, którzy odeszli? Jak można się włączyć w akcję?

***

Tytuł audycji: Nocne Cz@ty

Prowadzi: Sylwia Sułkowska

Goście: Katarzyna Matusz-Braniecka (specjalistka ds. marketingu i PR Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich), ks. Łukasz Wiśniewski (marianin, dyrektor Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich) Filip Duliński (odpowiedzialny w Duszpasterstwie Akademickim "Schronisko" u księży Marianów na Stegnach w Warszawie)

Data emisji: 1.11.2019

Godzina emisji: 22.03

pj/kul

Czytaj także

Tydzień św. Krzysztofa. Jak pomóc misjonarzom i kierowcom?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 11:02
W ramach XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Św. Krzysztofa zorganizowano ogólnopolski festyn. Celem było m.in. zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się polscy misjonarze m.in. w Afryce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziesięć cnót ewangelicznych Najświętszej Maryi

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 09:01
Dziesięć cnót Matki Bożej można odnaleźć w Ewangelii. Została Ona ukazana jako Najświętsza Maryja Dziewica – ewangeliczny wzorzec dla całego Kościoła. Pierwsi chrześcijanie, rozważając opowieści biblijne, patrzyli na Maryję szczególnie jako na niezrównany wzór miłości i służby.
rozwiń zwiń