Jak zmniejszyć ilość śmieci na cmentarzach po Wszystkich Świętych?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 16:48
Po 1 listopada na cmentarzach pojawi się mnóstwo odpadów: wypalonych plastikowych zniczy, sztucznych kwiatów, a nawet… pustych opakowań po słodyczach.
Audio
  • Wszystkich Świętych zgodnie z tradycją, ale i ekologicznie (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Robert Bartosewicz / PR24

Jak wyliczała reporterka Czwórki Weronika Puszkar, pojedynczy cmentarz może zostać po tym święcie zalany tonami takich śmieci. - Pierwszy problem to plastikowe znicze i jednorazowe wkłady do nich. Ten plastik jest zanieczyszczony, więc rzadko trafiają one potem do recyklingu - mówi Katarzyna Guzek z Greenpeace. - Kolejnym problemem są wiązanki ze sztucznych kwiatów, które kupujemy, bo jest to wygodne. Ale pamiętajmy, że nawet, jeśli je potem wyrzucimy, nie trafią one do recyklingu. To odpad w postaci jednorazowego plastiku.

Dlatego warto pomyśleć o alternatywach, których jest wiele. Na przykład znicze można zrobić samemu z ceramicznych doniczek, które mamy w domach, i użyć pszczelego wosku zamiast parafiny. - Podobnie kwiaty: zamiast sztucznych, kupny chryzantemy w doniczce. Będzie można je potem - radziła espertka.

Co jeszcze możemy zrobić, by zadbać o groby naszych najbliższych, ale jednocześnie nie zanieczyszczać środowiska? O tym w nagraniu materiału reporterskiego.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 31.10.2019

Godzina emisji: 6.15

kd

 

Czytaj także

"Parszywa Dwunastka" i "Czysta Piętnastka". Najbardziej skażone owoce i warzywa

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 08:53
"Brudna dwunastka", albo "Parszywa dwunastka" oraz "Czysta piętnastka" to aktualizowane co rok listy warzyw i owoców uszeregowanych według stopnia zanieczyszczenia pestycydami. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od stycznia do Stanów jedziemy bez wiz, ale nie zapominamy o ESTA

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 09:55
Amerykańscy urzędnicy już pracują nad procedurami administracyjnymi, dzięki którym, już od stycznia, pojedziemy do USA bez wiz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeść jak wąż. Jeden posiłek, a potem długo nic. Czy to zdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 12:51
Dieta węża to jeden z nowych sposobów żywienia, który opiera się na głodówkach. System ten podobny jest do odżywiania tych gadów. 
rozwiń zwiń