Dobra woda zdrowia doda

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 11:45
Ważne by wodę wybrać rozsądnie i pić jej dwa litry dziennie. Nie należy sięgać pochopnie po źródlaną, ale też nie po wody lecznicze. Złotym środkiem są wody mineralne.
Audio
  • Jaką wodę wybrać: źródlaną, mineralną a może leczniczą? (Czwórka/Bed and Breakfast)
Dobra woda zdrowia doda
Foto: Glow Images/East News

Ewa Trusewicz, dietetyk, w Czwórce zwraca uwagę na rozróżnienie wód mineralnych od źródlanych. To ważne przy zakupach, by producenci nie nabili nas w butelkę.
- Woda źródlana to ta, która ma od 0 do 500 miligramów wartości odżywczych, kationów i anionów. Nie ma ona stałej wartości tych składników.  odżywczych. Niejednokrotnie "kranówka" ma więcej minerałów niż woda źródlana - mówi gość "Bed and Breakfast". - Woda nazywana mineralną musi mieć od 500 do nawet 4000 miligramów rozpuszczalnych minerałów na litr.
Wody źródlane możemy pić, ale nie opłaca się kupować ich w sklepie. Należy jednak pamiętać, że woda źródlana o niskiej zawartości minerałów wypłukuje je z naszego organizmu. - Jeśli mamy możliwość wyboru to warto kupować mineralną np. średniomineralizowana, a od czasu do czasu wysokomineralizowana - mówi Trusewicz. - Nie należy od razu sięgać po wody lecznicze, bo to też może nam zaszkodzić.
Dwa litry wody dziennie to porcja zalecana przez lekarzy i dietetyków. Nie ma znaczenia czy będziemy pić wodę gazowaną czy nie. Warto też nie przywiązywać się do jednej marki, a przede wszystkim na zakupach czytać etykietki produktów.
Gość Czwórki zastrzega, że dwa litry wody powinniśmy pić przez cały dzień w małych porcjach, gdyż właśnie wtedy dostarczamy odpowiednie nawodnienie naszemu ciału. Picie wody zalecane jest też podczas ćwiczeń i wysiłku fizycznego. Dobrym pomysłem jest również sięgnięcie po napoje izotoniczne, tylko pod warunkiem, że ćwiczymy intensywnie dłużej niż 1 godzinę. A jak zrobić w domu napój izotoniczny dowiesz się słuchając audycji "Bed and Breakfast".

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka woda zdrowie

Czytaj także

Zumba budzi szybciej niż kawa

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 11:40
- Mobilizacja to pierwszy krok do sukcesu. Kiedy ćwiczenia wejdą nam w krew i poczujemy ich pierwsze efekty, dojdziemy do wniosku, że było warto - przekonuje Joanna Wesołowska, instruktorka zumby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta u dentysty gwarantuje zdrowe zęby

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 14:00
5 marca obchodzimy Dzień Dentysty. Tymczasem wielu z nas unika gabinetów stomatologicznych jak ognia. - Niesłusznie - przekonuje Paulina Wojas i zachęca do wizyt kontrolnych, by wieku 60 lat nie dołączyć do grona 60 procent bezzębnych rodaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mowa jest częścią naszej osobowości

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 13:00
6 marca obchodzimy Europejski Dzień Logopedii. To właściwy moment, aby zwrócić uwagę na to, jak się wypowiadamy i czy robimy to w sposób w pełni zrozumiały dla naszych rozmówców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mężczyźni kochają burgery. A co ze zdrowiem?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 19:00
Jest mecz, jest impreza - cieszą się panowie. I zasiadają do stołu zastawionego chipsami, piwem oraz pizzą. Jeden wieczór spędzony w męskim gronie może mieć wartość nawet 4000 kalorii. A co ze zdrowym odżywianiem?
rozwiń zwiń