Taniec Vimbuza z Malawi i francuska gastronomia

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 19:00
Co je łączy? Lista arcydzieł ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Tworzymy więc nasza "czwórkową" listę takich dobrych praktyk na całym świecie (także w Polsce!), które warto chronić.
Audio

Nigeryjski system przepowiadania przyszłości, pochód smoków i olbrzymów w Belgii, tradycja recytacji wedyjskiej w Indiach, obchody Dnia Zmarłych w Meksyku, francuska gastronomia i portugalskie fado - to tylko kilka spośród setek przykładów tradycji, obyczajów i praktyk narodowych wpisanych na listę arcydzieł ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Maribor, stolica Słowenii, jest także jedną z Europejskich Stolic Kultury. Tam również są więc zwyczaje, które z powodzeniem możebny wpisać na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości – przynajmniej zdaniem Mai Selan, Słowenki mieszkająca w Polsce, która przyjechała na wolontariat i zdecydowała się zostać. – Jedną z takich rzeczy może być karnawał, czyli ku rentowanie – opowiada Selan. – Nazwa wzięła się od maski zwanej "kurent", która przegania zimę. Druga to tzw. Noire de vivre, czyli z francuskiego "radość życia".

Zdaniem Selan, w Słoweńcach bowiem sporo radości życia drzemie. – Potrafimy wykorzystać to, co daje nam natura i co stworzyliśmy sami – mówi Selan. – Bywa, że bierze się dzień wolny i jedzie na narty na dwie, trzy godziny, a potem za godzinę, już pije się kawę nad morzem.

Włodzimierz Kierus to wielki miłośnik i bywalec Gruzji, ale dziś został tamadą, czyli  

Więcej o słoweńskich tradycjach, m. i. o festiwalach, które odbywają się w Maribor dowiesz się, słuchając całej rozmowy z audycji "B&B". Posłuchaj także rozmowy z Włodzimierzem Kierusem, wielkim miłośnikiem i bywalcem Gruzji, który na potrzeby audycji został… tamadą. Co to oznacza? Sprawdź, klikając w ikonę dźwięku.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maciek Szajkowski z Paszportem Polityki!

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 09:50
Muzyk prowadzący w Czwórce audycję "Folk Off" otrzymał Paszport Polityki w kategorii Muzyka. Gratulujemy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dubioza Kolektiv - koncert bośniackiej legendy

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 15:00
Dubioza Kolektiv, grupa, której sławę przyniosły m.in. wspólne nagrania z Fun-Da-Mental, wystąpiła w "Ministerstwie dźwięku". Zapraszamy do obejrzenia koncertu i galerii zdjęć z tego wyjątkowego wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legenda światowej sceny klubowej odwiedziła "Klubotekę"!

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2012 06:30
Gościem DJ Berta był Leo Zero, jeden z najbardziej rozchwytywanych producentów, DJ-ów i remikserów.
rozwiń zwiń