Maciek Szajkowski z Paszportem Polityki!

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 09:50
Muzyk prowadzący w Czwórce audycję "Folk Off" otrzymał Paszport Polityki w kategorii Muzyka. Gratulujemy!
Audio

Podczas tegorocznej gali wręczenia Paszportów Polityki, czyli nagród dla młodych twórców przekraczających granice w sztuce, w kategorii Muzyka został nagrodzony Maciek Szajkowski.

W uzasadnieniu wręczenia nagrody mogliśmy usłyszeć: Nagroda za pomysły odświeżające polską tradycję w najlepszy z możliwych sposobów. Za wyjątkowe łączenie energii muzycznej i ambicji muzykologicznej oraz za odnalezienie poprzez działania zespołu R.U.T.A. ilustracji współczesnych problemów w historycznych tekstach.

W trakcie gali Maciej Szajkowski wygłosił swój apel do polityków, by nie dusili polskiej kultury dodatkowymi podatkami i umożliwili swobodne wypowiadanie się językiem sztuki.

- Apeluje, żeby ludzie, którzy tworzą tutaj sztukę, muzykę, wszelkie dziedziny kultury, nie byli pociągani przez prokuratorów, nie byli stawiani przed sądami za swoje dzieła, mam nadzieję, że R.U.T.A w tym sporze o oblicze kultury w Polsce pokazując tak radykalne stanowisko wstrząśnie trochę politykierami i obudzi sumienia - mówił lider projektu

Maciej Szajkowski nie zamierza poprzestać na wyśpiewaniu chłopskich pieśni buntu z Polski i w najbliższym czasie zamierza nagrać ludowe pieśni gniewu z terenów Ukrainy i Rosji, o czym opowiadał w rozmowie z Katarzyną Kornet (dźwięk w boksie "Posłuchaj").

Fanów i tych, którzy jeszcze nie wiedzą o co chodzi w ostatnim muzycznym projekcie naszego dziennikarza gorąco zapraszamy w najbliższą sobotę do słuchania audycji "Ministerstwo Dźwięku". Po godzinie 18 będziecie mogli usłyszeć koncert Maćka w ramach projektu R.U.T.A. - "GORE - Pieśni buntu i niedoli XVI-XX wieku" [przeczytaj więcej o koncercie].

W każdą niedzielę po godzinie 22. w audycji  "Folk Off" dzięki Maćkowi Szajkowskiemu możemy zapoznać się z najnowszymi trendami w tym gatunku i posłuchać wywiadów z artystami związanymi z folkiem. Czuły na reakcje słuchaczy, doświadczenia z radia przenosi na grunt muzyczny, a to, że sam jest twórcą, powoduje, że jego audycje są bardzo cenione przez radiowe audytorium. Być może właśnie ta interakcja spowodowała powstanie unikatowego wydawnictwa projektu R.U.T.A. - "GORE - Pieśni buntu i niedoli XVI-XX wieku",  dzięki któremu Maciek znalazł się wśród nominowanych.

Czytaj także

Hotel Kosmos zagrał w Czwórce! (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2011 09:10
Hotel Kosmos powstał w pierwszych latach XXI wieku i od początku podążał własną ścieżką muzycznych poszukiwań, mieszając wpływy mainstreamowe z eksperymentami w duchu dwudziestowiecznych awangardystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka na przełom jesieni i zimy

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2011 11:21
"Hurting" Friendly Fires pochodzi z drugiej, wydanej w 2011 roku płyty - "Pala".
rozwiń zwiń