W 30 dni dookoła świata - to jest możliwe

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 10:06
Jeśli już w naszych głowach pojawił się pomysł na podróż dookoła świata to znaczy, że jesteśmy na to gotowi. Czas się przygotować na wyprawę życia!
Audio
W 30 dni dookoła świata - to jest możliwe
Foto: Glow Images/East News

Mówi się, że świat jest jak książka, a kto nie podróżuje ten przeczytał tylko jedną jej stronę. Dalekie wyprawy to jeden ze sposobów na wolność, styl życia i pasja.

Każdy z nas pamięta powieść francuskiego pisarza Juliusza Verne'a "W osiemdziesiąt dni dookoła świata" dziś, m.in. dzięki postępowi technicznemu, możemy taką wyprawę odbyć w 30 dni. Maria Brzezińska, podróżniczka i redaktor prowadząca miesięcznika "Podróże" zachęca do dalekich wypraw i dobrego do nich przygotowania.
- Jeśli w głowie pojawi się pomysł wyprawy, to oznacza, że będziemy mogli go zrealizować, bo mamy odwagę pomyśleć o czymś takim - mówi Brzezińska. - Trzeba pomyśleć o szczepieniach, wyposażyć się w wiedzę dotyczącą transportu, chyba, że nie robi nam różnicy ile pieniędzy wydamy. Niezbędna jest minimalna wiedza o kulturze danego kraju. Musimy znać lokalne tabu, wiedzieć np. kiedy możemy robić komuś zdjęcia - wyjaśnia.
Gdy nie goni nas czas, fajnym pomysłem jest nauka języka, który może nam się przydać podczas wyprawy. Bardzo ważnym jest też rozsądne zapakowanie bagażu. Podróżniczka zwraca uwagę przede wszystkim na strój kobiecy - w krajach muzułmańskich, afrykańskich a nawet w nowoczesnej Japonii ma on ogromne znaczenie.
- Nie zapominamy też o tym, by mieć kilka kopi paszportu, dobrze jest ją mieć także w mailu, na wypadek, gdyby nam ta papierowa zaginęła lub została skradziona - mówi Brzezińska. - W sytuacjach awaryjnych trzeba się kontaktować z ambasadą lub placówką dyplomatyczną. Dobrym pomysłem jest zebranie kontaktów od znajomych, którzy przebywają w danym kraju, mają tam rodziny czy przyjaciół.
W plecaku Marii Brzezińskiej nie brakuje nigdy chusteczek nawilżających i żelu antybakteryjnego. Jak zaplanować podróż dookoła świata, co jeszcze powinniśmy wiedzieć i zabrać ze sobą dowiesz się słuchając załączonej audycji "Bed and Breakfast".
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka podróże ŚWIAT
Czytaj także

Niezwykła podróż do "Krainy uśmiechu"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2013 14:30
Błękit wody miesza się z bielą plaż, tropikalna zieleń stanowi tło dla mnisich szat w kolorze szafranu i złotych posągów buddy. Do tego aromatyczna kuchnia i uśmiechnięci mieszkańcy. To wszystko sprawia, że Tajlandia wygląda jak najpiękniejszy sen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moje cudowne lata

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 09:00
W audycji "Na cztery ręce" sprawdzamy, co wspominamy z nostalgią oraz za czym z dzieciństwa tęsknimy...
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 zamków pośród winnic - tak wygląda serce Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 16:20
Jeszcze nie upalnie, ale i tak jest dużo cieplej niż w Polsce. Dlatego o tej porze roku Hiszpania staje się docelowym miejscem podróży dla wszystkich zmęczonych mrozem, śniegiem, albo pośniegowym błotem.
rozwiń zwiń