Odskocznia od życia potrzebna od zaraz!

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 14:00
W złotych latach polskiej piosenki zespół Mr Zoob śpiewał, że "mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić". Zgadzają się z tym psychologowie, którzy podkreślają, że choć człowiek jest istotą stadną, to jednak potrzebuje własnej przestrzeni i odskoczni od codzienności.
Audio
  • O sztuce efektywnego odpoczywania opowiada psycholog Aleksandra Pronobis-Polatyńska (Czwórka/Hyde Park)
Odskocznia od życia potrzebna od zaraz
Foto: Glow Images/East News

- Krótkie wakacje, nawet trzy albo cztery razy w roku, to zdecydowanie za mało, żeby się w pełni zrelaksować. Dobrze by było, żebyśmy taką odskocznię mieli codziennie - uważa psycholog Aleksandra Pronobis-Polatyńska. - Oczywiście nie chodzi o to, żeby dwie godziny dziennie spędzać na słodkim lenistwie, ale dobrze jest nawet w ciągu pracy robić sobie 15-minutowe przerwy, kiedy mamy czas na oddech.

/

Relaks jest niezbędny dla utrzymania higieny psychicznej. Dlatego ważne jest, żeby każdy z nas miał w życiu jakąś odskocznię.

- Dla jednych będą to sporty ekstremalne, dla innych lektura książki - mówi gość "Hyde Parku". - Wszystko zależy od naszego temperamentu i naszych potrzeb. Według mnie są dwa rodzaje odskoczni. Jedna, która pozwala zwrócić się ku sobie i pobyć tylko w swoim towarzystwie. A druga związana jest ze światem zewnętrznym. Kiedy gdzieś idziemy, z kimś się spotykamy, kiedy czegoś doświadczamy.

Obecna w studiu Czwórki ekspertka ostrzega również, by nie ulegać modom i w sprawach relaksu wsłuchać się w swoje potrzeby. Modne ostatnio bieganie albo intensywne treningi siłowe nie są dobre dla wszystkich. - Kiedy jesteśmy przemęczeni to dołożenie sobie bardzo intensywnego wysiłku może nam zaszkodzić - wyjaśnia rozmówczyni Patryka Kuniszewicza. - Pamiętajmy, że relaks ma być przede wszystkim przyjemny. I fizycznie i psychicznie. A w tej sytuacji łatwo to "przedobrzyć".

Więcej o tym, jak efektywnie odpoczywać, dowiesz się słuchając całej rozmowy.

(kul, ei)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: nostalgia prowadzi do optymizmu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 17:30
Czy warto wspominać, popadać w melancholię, nostalgię? Miłosz Brzeziński uważa, że tak. - Tym bardziej, że częste refleksje mogą nas poprowadzić do wartościowych wniosków, a także pobudzają mózg - mówi w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz terapeutę? Nie wstydź się tego!

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 12:00
Są tacy, którzy obniżenie nastroju oraz brak motywacji do działania tłumaczą zwykłym lenistwem. Ale stany depresyjne nie są zwykłym "widzimisię". To zaburzenia, które należy leczyć i na pewno nie należy się tego wstydzić - apelują inicjatorki akcji "Mam Terapeutę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja - choroba, z którą wciąż boimy się zmierzyć

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 09:00
O depresji mówi się coraz więcej, ale wciąż za mało - przekonuje w Czwórce Anna Zielińska, psychiatra ze Stowarzyszenia "Aktywnie przeciwko depresji". - Mówimy o innych chorobach i swoim prywatnym życiu, więc dlaczego nie mielibyśmy mówić o tym schorzeniu?
rozwiń zwiń