Woda z cytryną - to pierwszy zastrzyk energii

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2014 15:20
Zdrowe odżywianie nie oznacza sprowadzania produktów z kosmosu, czy kupowania drogich sprzętów do przygotowania dań. Patenty, które zdradza gość Czwórki są tanie i skuteczne.
Audio
  • Jak mieć energię przez cały dzień - radzi dietetyk Wanda Baltaza (Czwórka/Hyde Park)
Woda z cytryną - to pierwszy zastrzyk energii
Foto: Glow Images/East News

Szybkiego i skutecznego zastrzyku energii nie zapewnią nam napoje typu "powerade", wbrew pozorom nie dadzą go również napoje izotoniczne, które tylko uzupełniają elektrolity i stosujemy je jedynie po dużych wysiłkach.

Okazuje się, że najlepszym sposobem na początek dnia jest szklanka wody z sokiem z cytryny. - Taki napój zapewni nam orzeźwienie. Sprawi, że o piciu wody będziemy pamiętali cały dzień - mówi Wanda Baltaza, dietetyk. - Później najlepiej zjeść śniadanie - w ciągu 30 minut od wstania. Mogą to być kanapki, a może być jogurt z owocem, jeśli ktoś nie lubi ciężkich, porannych dań.

Czytaj także: Jak mądrze kupować żywność?

Według wskazówek dietetyczki kolejny posiłek powinniśmy zjeść za 3-4 godziny, bo właśnie tyle trwa wchłonięcie się poprzedniej porcji pokarmu. Powinniśmy też pamiętać o dobrym odżywianiu niezależnie od dnia. Jeśli wybieramy się do pracy musimy zadbać o przygotowanie smacznych dań w domu. 
- Wysiłek umysłowy jest bardzo obciążający dla naszego organizmu, dlatego powinniśmy pamiętać o jedzeniowych zastrzykach energii np. garść orzechów, owocach, przekąskach warzywnych. Możemy je podjadać również między posiłkami.
Decydując się na zdrową dietę nie musimy odrzucać wielu składników. Wystarczą lekkie podmianki - zamiast białych, pszennych kajzerek - chleb wieloziarnisty lub bułki z ziarnami. Zamiast słodyczy bakalie lub orzechy.
- W odzyskaniu i zachowaniu dobrej sylwetki z pewnością pomoże duża ilość ćwiczeń - mówi gość "Hyde Parku". - Jednak trzeba pamiętać, że to dieta jest kluczowa, wnosi najwięcej, zapewnia równowagę i energię. Musi być ona zbilansowana, zdroworozsądkowa, a taką na pewno nie jest głodówka.
Wanda Baltaza zachęca również by sięgać po produkty sezonowe, nie używać suplementów diet (chyba, że są zalecone przez lekarza lub dietetyka), bo wszystkie niezbędne składniki odżywcze możemy znaleźć w nieprzetworzonych produktach. Potas np. jest w pomidorach, a magnez w gorzkiej czekoladzie.

Zbilansowana dieta pomaga na wiele dolegliwości - słuchając załączonej audycji "Hyde Park" dowiesz się jak.

(pj,tj)

Czytaj także

Obcą kuchnię chwalicie, polskiej nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 18:50
W ostatnich latach, jak grzyby po deszczu, wyrastają nowe bary i restauracje z cudzoziemskim menu. Zachwycamy się sushi, hamburgerami, czy kebabami. Tymczasem polska kuchnia wcale nie jest gorsza. Cudze chwalimy, swego nie znamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kształt makaronu ma wpływ na smak potrawy

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 11:45
Makarony mają wiele kształtów i różne zastosowania. Okazuje się, że wybór odpowiednich klusek wpływa na finalny smak całego dania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy woda może nam zaszkodzić?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 16:00
Polskie powiedzenie głosi, że "dobra woda zdrowia doda". Okazuje się jednak, iż wypita w nadmiarze może nam poważnie zaszkodzić.
rozwiń zwiń