Targ Śniadaniowy promuje ideę "slow food"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 12:00
- Targ jest miejscem spotkań lokalnych mieszkańców oraz okazją, żeby zjeść wspólne śniadanie. Coś, co jest normą w innych częściach Europy przenieśliśmy na nasz grunt - mówi Bianca Torossian, organizatorka Targu Śniadaniowego na Żoliborzu.
Audio
  • O Targu Śniadaniowym na warszawskim Żoliborzu opowiadają organizatorzy Bianca Torossian i Krzysztof Cybruch (Hyde Park/Czwórka)
  • Relacja z Le targu, który odbywa się w warszawskiej dzielnicy Wilanów (Hyde Park/Czwórka)
  • Dietetyczka Aneta Łańcuchowska radzi jak kupować ekologiczne warzywa i owoce (Hyde Park/Czwórka)
Targ Śniadaniowy na warszawskim Żoliborzu
Targ Śniadaniowy na warszawskim ŻoliborzuFoto: mat. organizatora/targsniadaniowy.pl

Targi Śniadaniowe odbywają się cykliczne w różnych miejscach w Polsce. Wydarzenie łączy elementy targu, na którym producenci żywności mogą sprzedawać swoje ciasta, przetwory, ekologiczne mięso, warzywa, napoje, a jednocześnie jest miejscem promującym ideę slow foodu.

- Cieszymy się bardzo, że mamy już stałych bywalców, którzy nie wyobrażają sobie soboty bez odwiedzenia naszego targu - mówi Krzysztof Cybruch, organizator spotkań na Żoliborzu. - Tutaj zwalnia tempo życia. Żeby to poczuć już nie trzeba wyjeżdżać z Warszawy. U nas jest rodzinno-piknikowa atmosfera, a wszystko odbywa się bez pośpiechu.

Targ Śniadaniowy w Warszawie rozkłada się w każdą sobotę placyku wśród drzew w al. Wojska Polskiego na Żoliborzu. Na kilkudziesięciu stoiskach piętrzą się sery korycińskie i twarogi, wędliny i ryby, wędzone kiełbasy, chleby oraz domowe ciasta.

- Można u nas kupić pyszne oliwki i pieczywo kurpiowskie. Mamy dwa stoiska bogato wyposażone w zioła, przyjeżdża cukiernia z Lublina - wymieniają rozmówcy Kasi Węsierskiej. - Są staropolskie wędliny, sery, lemoniady. Są chłodniki polskie i andaluzyjskie. Nasi wystawcy serwują też wegetariańskie nadziewane wrapy oraz miody z Białowieży.

Na Targu Śniadaniowym, zgodnie z obowiązująca modą, nie brakuje ekologicznych warzyw i owoców. - Warzywa i owoce są ekologiczne wtedy, gdy do ich uprawy używa się tylko naturalnych nawozów: obornika i kompostu - tłumaczy dietetyk Aneta Łańcuchowska. - I to są produkty, które śmiało mogę polecić, bo nie zawierają żadnych chemicznych dodatków.

Ale dużo też zależy od uczciwości samego właściciela uprawy. Dlatego ekologiczne warzywa i owoce najlepiej kupować ze sprawdzonego źródła.

kul

Czytaj także

Studiuj kulinaria na ASP. Rusza pierwszy w Polsce kierunek "food design"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 09:00
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi to pierwsza uczelnia w Polsce, gdzie można studiować projektowanie kulinariów. Zdaniem rektora uczelni taki kierunek to odpowiedź na światowe trendy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeterminowana żywność nadaje się do jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 06:30
Masz w szafce przeterminowany makaron albo kawę, której minęła data ważności? Teraz to żaden problem, bo zdaniem Belgijskiej Agencji Żywności przeterminowane jedzenie jak najbardziej nadaje się do spożycia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Carving - bo człowiek je oczami...

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 11:00
Żyjemy w czasach, w których równie ważny co smak jest także wygląd potraw. Nic więc dziwnego, że szefowie kuchni i restauratorzy prześcigają się w pomysłach, które mają oczarować klientów.
rozwiń zwiń