Więcej Brodki w Brodce

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 14:32
Płyta "Granda" jest moja od początku do końca, ale nie powstałaby bez poprzednich – mówi artystka.
Audio
Monika Brodka
Monika BrodkaFoto: mat. promocyjne

– „Granda” to pierwsza płyta, która jest moim pomysłem od początku do końca. Wiedziałam jak ma brzmieć, jak ma wyglądać. Tą płytą wróciłam do czegoś bardzo organicznego, czegoś, co jest tylko moje – mówiła  Monika Brodka, gość „S4 – studia polskich nagrań”.

– Dziewczyna wie już co chce robić, ma obeznanie z rynkiem muzycznym, jest obyta ze studiem nagrań, czerpie korzyści z tego, czego dokonała wcześniej – wtórował artystce Bartek Dziedzic. W ten sposób odpierał powszechny, jak sam twierdzi, zarzut, jakoby Monika Brodka była ofiarą polskiego show-bussinesu.

– Nie jest tak, że poprzednie płyty były sprzeczne z tym, czego chciałam. Tworzyłam je z dużym zaangażowaniem, ale inspirowały mnie zupełnie inne rzeczy. Miałam dużo mniejszą świadomość tego, co chcę robić i jak szukać swojej drogi – zastrzega Monika Brodka. – Gdyby nie poprzednie płyty, nie powstałaby trzecia. Dzięki nim zdałam sobie sprawę, jak niewiele publiczność dowiadywała się o mnie, ode mnie . Chciałam zrobić coś, co odzwierciedlałoby to, jaka jestem – tłumaczy.

Brodka zachwala współpracę z Bartkiem Dziedzicem, który jest również współautorem muzyki.  – Pierwsze kompozycje powstały tuż po rozpoczęciu współpracy, bez zbędnego wnikania i planowania. W studio dużo się działo, był ferment twórczy, a efekt odpowiada moim oczekiwaniom – zapewnia artystka. – Gdyby nie wspaniała atmosfera, która jest kluczowa dla współpracy, nie ujechałbym dłużej niż tydzień – nie pozostaje dłużny Bartek Dziedzic.

– Chciałam, by teksty były pełne absurdu, przekory, miały formę zabawy słowem, ale pozostały kobiece. Stąd współpraca z Radkiem Łukasiewiczem z Pustek i Jackiem „Budyniem” Szymkiewiczem z Pogodno – mówi Brodka.  Choć artystka sama sięga po pióro, przyznaje, że pisanie tekstów to nadal „bolączka”. – Wolę komponować muzykę, a pisanie tekstów powierzyć innym. Potrafię bardzo szczegółowo wyjaśnić, co i jak chcę przekazać. Odnoszę wrażenie, że inni potrafią lepiej te treści uchwycić, niż gdybym zrobiła to sama – przyznaje kompozytorka.

 

Am

Zobacz więcej na temat: Monika Brodka MUZYKA

Czytaj także

Eklektyczna Brodka

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 15:34
Na płycie "Granda" Monika Brodka sięga do różnych stylistyk muzycznych. – Nie stawialiśmy sobie ograniczeń – wyznaje artystka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Negatyw bliżej gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 14:18
Po czterech latach śląski Negatyw triumfalnie powraca z nową płytą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pustki - "Lugola"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 13:24
Utwór zapowiada koncertowe DVD Pustek i jednocześnie ich nowy album. Słuchaj na antenie Czwórki!
rozwiń zwiń

Czytaj także

THE CUTS w trasie - nie przegap!

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 14:37
Koncerty poleca Czwórka. Zespół był gościem "Magazynu" 18 listopada. Posłuchaj/zobacz!
rozwiń zwiń