Wspinaczka skałkowa - czas ruszyć w plener

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 12:01
- Choć wciąż w tej dyscyplinie musimy gonić kolegów zza granicy, wspinaczka przestała być już w Polsce sportem elitarnym. Nie ma różnicy, czy wybierzemy wspinanie, czy squasha - mówił w Czwórce Marek Kopciński z warszawskiej AWF.
Audio
  • Wspinaczka skałkowa - dlaczego warto zacząć, mówią Jakub i Weronika Rozbiccy, a także Marcin Kopciński (Co Was kręci/Czwórka)
Czym rózni się wspinanie po ściankach w halach sportowych od tego w plenerze? O tym w Co was kręci
Czym rózni się wspinanie po ściankach w halach sportowych od tego w plenerze? O tym w "Co was kręci"Foto: Glow Images/East News

Sezon wspinaczkowy w Polsce trwa od kwietnia do października. Jednak, jak przyznają goście Czwórki wspinanie w skałach nie różni się znacznie od chodzenia po ściankach w zamkniętych pomieszczaniach, dlatego z tej dyscypliny nie trzeba rezygnować nawet w zimie. - Popularność wspinaczki w różnych odmianach w Polsce rośnie, ta dyscyplina w naszym kraju ciągle się rozwija - przekonywał w Czwórce Marcin Kościński. 

Podkreślał, że wspinanie jest m.in. naturalną aktywnością fizyczną dzieci, dlatego warto te umiejętności rozwijać w swoich pociechach od najmłodszych lat. Goście Czwórki zdradzali w rozmowie z Hanną Dołęgowską, czy rzeczywiście warto poznać "trasę" na ściance, zanim zaczniemy się wspinać i ile kosztuje sprzęt, niezbędny, by w ogóle zacząć swoją przygodę z wspinaczką. Tłumaczyli także, czy wspinaczkę mogą uprawiać wszyscy, bez względu na... budowę ciała.

***

Tytuł audycji: "Co Was Kręci?"

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Gość: Jakub Rozbicki (instruktor polskiego alpinizmu, coach), Weronika Rozbicka, Marcin Kopciński (menager ścianki wspinaczkowej, instruktor Akademii Wychowania Fizycznego)

Data emisji: 22.05.2016

Godzina emisji: 11.00

kd/kul

Czytaj także

Wspinaczka - sport, w którym liczy się strategia

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 17:44
Okazuje się, że we wspinaczce najważniejsze wcale nie są silne mięśnie, a inteligencja i zdolność planowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korona Gór Polskich. Zdobądź jej szczyty… biegiem

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 09:00
- To 28 górskich szczytów, które już zostały zdobyte biegiem. Naszym celem jest ustalić najbardziej efektowne szlaki - mówiła w Czwórce Viola Piotrovskaya, współorganizatorka projektu "Korona Gór Polskich".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Puzio: freestyle motocross ma w Polsce przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 10:00
Freestyle Motocross to bardzo niebezpieczne, ale niezwykle widowiskowe ewolucje na motocyklu. Gość Hanny Dołęgowskiej Artur Puzio to trzykrotny Mistrz Polski w zawodach FMX, a także zdobywca dzikiej karty na udział w Mistrzostwach Świata 2014.
rozwiń zwiń