Boks - wychowanie w dobrej kulturze. Program "Tiger" dla dzieci z domów dziecka

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 13:46
-  Sporty walki, w tym boks - to wychowanie w dobrej kulturze sportu - mówi Jacek Dymowski, trener boksu. W Czwórce opowiadał o zaletach tego sportu i programie "Tiger" skierowanym do dzieci i młodzieży z domów dziecka. 
Boks to nie tylko brutalna walka
Boks to nie tylko brutalna walkaFoto: Liderina/shutterstock.com
  • Ruszył program "Tiger" skierowany do dzieci i młodzieży z domów dziecka. Jego celem jest poszukiwanie nowego bokserskiego mistrza. 
  • Treningi boksu to nie brutalna walka, a wychowanie w dobrej kulturze sportu. 
  • Wybierając swój klub bokserski warto patrzeć na osiągnięcia jego zawodników. 

Boks - wychowanie w dobrej kulturze. Program "Tiger"

Boksu nie musimy postrzegać jedynie jako brutalnych walk, silnych ciosów. To także wysoka kultura sportu i wspaniali mistrzowie. W Olsztynie ruszył program "Tiger" skierowany do dzieci i młodzieży z domów dziecka. 

- Na Warszawskim Festiwalu Boksu zapraszaliśmy do tego programu. "Tiger" jest skierowany do dzieci i młodzieży z domów dziecka - mówi  Jacek Dymowski, trener boksu, współorganizator Warszawskiego Festiwalu Boksu. - Program tworzony jest przez cztery fundacje, na ich czele stoi fundacja Komandosi Życia. Celem programu jest poszukiwanie wśród dzieci i młodzieży z domów dziecka "następcy" Darka Michalczewskiego albo Joanny Jędrzejczyk. Wspólnie mamy nadzieję wprowadzić ten program na terenie całej Polski. My jako bokserski klub warszawski będziemy w tym uczestniczyć.

Jacek Dymowski akcentuje, że sporty walki, w tym boks, to wychowanie w dobrej kulturze sportu. - Boks to wychowanie. Jeżeli bierzesz się za boks czy inny sport to musisz to robić. Należy pamiętać, żeby przestrzegać zasad, pamiętać o tym, żeby się wyspać, zjeść, zorganizować swój czas tak, by mieć czas na trening. To nauka życia, która przyda się też w starszym wieku - zaprasza. - Jeśli chcesz być dobry w boksie to musisz być na treningu. Sukcesy mają ci, którzy trenują. 

Dobry klub bokserski

Wielu rodziców ma obawy, gdy ich dziecko mówi "chcę trenować boks". Czwórkowy gość często rozmawia z rodzicami swoich podopiecznych tłumaczy im, że zawodnik od razu nie trafia na sparing, a zajęcia kierowane są już do pięciolatków. - To zajęcia ogólnorozwojowe z elementami technik bokserskich - wyjaśnia. - Starsze grupy mają już naukę technik w parach, ale wciąż nie ma tam sparingów. Boks uczy pokory. 

 

Posłuchaj
25:30 czwórka co was kręci 01.10.2023 boks.mp3 O boksie i programie "Tiger" opowiada Jacek Dymowski (Co Was kręci/Czwórka)

 

Decydując się na treningi bokserskie warto dobrze wybrać klub. Najlepiej nie sugerować się "gwiazdkami" i opiniami w sieci, a popatrzeć na rzeczywiste sukcesy klubowych zawodników. - Dobra szkoła boksu to taka, która ma sukcesy. Mi udało się wychować wielu mistrzów i mistrzyń Polski. Z naszego klubu wywodzi się Oliwia Toborek, wicemistrzyni świata z 2022, multimedalistka - zdradza. - Byłem też ostatnim trenerem Karoliny Koszewskiej, która reprezentowała nasz kraj na olimpiadzie w Tokio, a dziś sama trenuje zawodników. Wielu moich wychowanków zostaje w klubie, trenują mniej doświadczonych zawodników - dodaje. 

Ile kosztuje boks? 

Gale boksu wyglądają na drogie widowiska, jednak trenowanie tego sportu kosztowne wcale nie jest. Trzeba opłacić trening, ale sami na początku potrzebujemy jedynie sportowego stroju i czystych butów na zmianę. Później możemy dokupić rękawice, ochraniacz na zęby czy taśmy na ręce. 

 

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Jacek Dymowski (trener boksu)

Data emisji: 01.10.2023

Godzina emisji: 10.14

pj

Czytaj także

"Młodzi mistrzowie". Pomaganie poprzez... walkę

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 16:34
- Przez lata pracowałem wolontaryjnie m.in. dla młodzieży wykluczonej. Tak wtedy, jak i dziś, przyświecała mi idea społecznej odpowiedzialności. To biznes, ale przede wszystkim spłata indywidualnego długu - mówił Grzegorz Sobieszek, trener i zawodnik tajskiego boksu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boks. Sport, w którym droga na szczyt staje się sposobem na życie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2022 13:25
Boks, kickboxing, kung-fu, muay thai, krav maga - sztuki walki są coraz bardziej popularne. - Treningi warto zacząć od boksu. To ogólnorozwojowy sport, po bokserskim treningu można być dobrym w wielu innych dyscyplinach - mówili młodzi bokserzy Oliwia Toborek i Kirill Globenko.
rozwiń zwiń