Piotr Krzyżowski - przed wyprawą na Lhotse

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 21:45
W Wielkanoc zapraszamy na rozmowę o wspinaczce. O swojej kolejnej wyprawie w Himalaje opowie Piotr Krzyżowski. Tym razem jego celem będzie czwarty, co do wysokości, szczyt świata - Lhotse.
W audycji m.in. powiemy o kolejnej wyprawie Piotra Krzyżowskiego w Himalaje. Tym razem celem jest Lhotse.
W audycji m.in. powiemy o kolejnej wyprawie Piotra Krzyżowskiego w Himalaje. Tym razem celem jest Lhotse. Foto: shutterstock/Michal Holecek

Już niedługo, bo 16 kwietnia 2024 roku, wybitny polski himalaista Piotr Krzyżowski wyrusza na swoją kolejną wyprawę w Himalaje. Tym razem jego celem będzie Lhotse, czwarty co do wysokości szczyt świata, który mierzy 8.516 m n.p.m.

Piotr Krzyżowski jest zdobywcą pięciu ośmiotysięczników: Gasherbrum II, Broad Peak, K2, Nanga Parbat, Gasherbrum I oraz Korony Karakorum. Wejść na najwyższe góry świata dokonał w ciągu trzech lat. Piotr Krzyżowski wspina się bez użycia tlenu z butli i bez wsparcia tragarzy wysokogórskich. Teraz przygotowuje się do kolejnej wyprawy, a o jej szczegółach opowie w Czwórce po godzinie 11.00.

Wcześniej w świątecznym wydaniu audycji "Co Was Kręci" pojawi się gorący temat piłki nożnej. Polska cały czas żyje awansem naszych piłkarzy na Euro 2024, który zapewnili sobie w finałowym meczu barażowym z Walią. Podstawowy czas gry zakończył się bezbramkowym remisem, a dogrywka nie przyniosła zmiany wyniku. Biało-czerwoni w rzutach karnych pokonali przeciwników 5:4. Mistrzostwa Europy w Niemczech rozpoczną się 14 czerwca. Polska będzie miała jednak niełatwe zadanie, bo w grupie D zagra kolejno z Holandią, Austrią i Francją. To będzie piąty występ reprezentacji Polski na mistrzostwach Europy, a więcej na ten temat powiemy po godzinie 9.15.

W Czwórce także, po godzinie 10.15, zaprosimy na rozmowę z Konradem Dąbrowskim, młodym motocyklistą, który ma na swoim koncie udział w rajdzie Dakar. Okazją do spotkania jest film, który o nim powstaje.

***

Na audycję z cyklu "Co Was Kręci" w niedzielę (31.03) o 10.00 zaprasza Jeremi Angowski.

aw/Wikipedia/mg

Czytaj także

Oswald Rodrigo Pereira - filmowanie w górach to wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 16:05
- Trzeba być dobrym dziennikarzem, reporterem i filmowcem - mówi Oswald Rodrigo Pereira, dziennikarz wysokogórski. - Trzeba być silnym i mieć z tyłu głowy, że realizacja filmu to zadanie, z którego trzeba wrócić, bo film trzeba zmontować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drytooling - Olga Kosek i jej sukcesy w Pucharze Europy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2024 14:40
Olga Kosek jest reprezentantką Polski w drytoolingu. Tegoroczny sezon zawodniczka może zaliczyć do bardzo udanych, niedawno wywalczyła srebro w końcowej klasyfikacji Lodowego Pucharu Europy. Z Olgą udało nam się porozmawiać tuż przed jej kolejnym startem na mistrzostwach świata w Edmonton w Kanadzie.
rozwiń zwiń