Oswald Rodrigo Pereira - filmowanie w górach to wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 16:05
- Trzeba być dobrym dziennikarzem, reporterem i filmowcem - mówi Oswald Rodrigo Pereira, dziennikarz wysokogórski. - Trzeba być silnym i mieć z tyłu głowy, że realizacja filmu to zadanie, z którego trzeba wrócić, bo film trzeba zmontować.
Oswald Rodrigo Pereira
Oswald Rodrigo PereiraFoto: Screen/Facebook Oswald Rodrigo Pereira

Oswald Rodrigo Pereira, urodzony w Belgii Polak i Portugalczyk, do tego filmowiec i reporter wysokogórski. Ma za sobą wiele wypraw, między innymi wejście na Broad Peak bez butli tlenowej. Jak napisał w mediach społecznościowych: "Może to trochę zaskakujące, ale ta góra była w mojej głowie od pierwszego spojrzenia na Karakorum. Prawdą jest również to, że chciałem zrobić po prostu wyjątkowe ujęcie K2, a Broad Peak daje taką opcję".

Do niedawna pracował w redakcji TVP Sport jako reporter i wydawca przy sportowych transmisjach. Jest biegaczem długodystansowym i filmowcem związanym ze środowiskiem alpinistycznym. Pracował też jako PR manager w programie Polski Himalaizm Zimowy.

- Można powiedzieć, że to tego zadania się uczyłem. Najpierw przez 14 lat pracowałem jako reporter telewizyjny i znam dziennikarski fach - mówi Oswald Rodrigo Pereira. - Też dbałem o swoją kondycję. Najpierw były biegi, maratony, potem ultramaratony górskie, triatlony. Z czasem pojechałem na wyprawę na K2. Co prawda tylko do bazy, ale to był dla mnie test, gdzie okazało się, że predyspozycje i wydolność pozwalają na operowanie na takiej wysokości.

Potem zaczęła się współpraca z himalaistami. Oswald zaczął jeździć jako dokumentalista i uczestniczył w trzech wyprawach Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. Następnym krokiem była realizacja własnych projektów, a także współpraca przy wyprawach jako freelancer. Przydało się dziennikarskie doświadczenie, bo jak mówi rozmówca Jakuba Pazia, dziennikarstwo zna od podszewki. - Trzeba być dobrym dziennikarzem, reporterem, też filmowcem - tłumaczy. - Trzeba być silnym i mieć z tyłu głowy, że realizacja filmu to zadanie, z którego trzeba wrócić, bo film trzeba zmontować.


Źr. Instagram/Oswald Rodrigo Pereira


Bycie reporterem wysokogórskim to duże wyzwanie. Pereira stara się być cały czas w formie. Oprócz przygotowań kondycyjnych na co dzień intensywniejszy trening wprowadza na dwa miesiące przed wyprawą.  

- Jak jadę na wyprawę, chcę być najsilniejszy, jeśli chodzi o swoje możliwości, ale też silniejszy od ludzi, których filmuję. Filmowiec wysokogórski wspina się przed tymi, których filmuje, bo z góry są najlepsze ujęcia - opowiada Oswald. - Kiedy zacząłem jeździć na wyprawy, okazało się, że jestem szybszy od tych, których filmuję, oprócz tego noszę sprzęt biwakowy, wspinaczkowy i filmowy. To spowodowało, że zacząłem się doceniać w kategoriach sportowca, takiego, który musi pracować, żeby się utrzymać, ale też ma ambicje sportowe.


Posłuchaj
05:14 Czwórka/Rozbiegani - Broad Peak - Oswald Rodrigo Pereira 21.10.2022.mp3 Oswald Rodrigo Pereira o swoim wejściu na Broad Peak (Rozbiegani/Czwórka)

 

Pereira ma na koncie wiele wypraw, ale ten rok jest rokiem odpoczynku sportowego. Jak mówi, są inne priorytety. Oswald od początku wojny na Ukrainie angażował się w pomoc. Jeździł z transportami, wspierał ludność cywilną, ale też i wojsko ukraińskie. Niedługo jedzie do Sierra Leone na wolontariat i oczywiście zabiera swoją kamerę.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Robert Grzędowski

Materiał: Jakub Paź  

Data emisji: 21.10.2022

Godzina emisji: 09.45

aw/kor

Czytaj także

Film "Broad Peak". Kłamstwo, które bolało 25 lat

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2022 17:00
- To jest moje największe wyzwanie, nie tylko aktorskie - mówił w Polskim Radiu Ireneusz Czop, który gra główną rolę Macieja Berbeki w filmie "Broad Peak". "Długo kazaliśmy Wam czekać, ale w końcu jest " - film można oglądać w kinach, jest także dostępny na platformie streamingowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest choroba wysokościowa i jak się przed nią ustrzec?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2022 14:12
Nadchodząca jesień to doskonały moment, by wybrać się w góry. Wybierając wysokie szczyty, warto stopniowo przygotowywać do nich organizm, by ustrzec się ostrej choroby górskiej czy choroby wysokościowej. 
rozwiń zwiń