Nowocześnie o historii - Muzeum AK w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 17:00
Mocną, nowocześnie zaaranżowaną lekcję historii o Polskim Państwie Podziemnym i o Polskiej Armii Podziemnej udziela Muzeum AK w Krakowie. Zapraszamy na multimedialny wykład o tym, co działo się w przeszłości.
Fragment ekspozycji Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
Fragment ekspozycji Muzeum Armii Krajowej w KrakowieFoto: mat. promocyjne

Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie jest jedyną tego rodzaju instytucją w Polsce.

Dotychczas placówka zgromadziła niemal 7000 muzealiów oraz ponad 12000 archiwaliów - głównie darów Żołnierzy AK i ich rodzin rozsianych po całym świecie - pamiątek historycznych, często o charakterze eksponatów-relikwii; w zasobach bibliotecznych znajduje się ok. 11500 tomów.

Ideą Muzeum AK jest przedstawienie całościowego obrazu polskiego podziemia wraz z jego duchowa genezą oraz kształtu jego dziedzictwa patriotycznego aż po współczesność.

W audycji opowiemy m. in. o multimedialnym stanowisku karabinów przeciwpancernych Ur, które zostały zainstalowane w pomieszczeniu stylizowanym na ziemiankę. We wnętrzu panuje delikatny półmrok. Na dwóch ekranach widać pędzące czołgi: niemiecki Panzerkampfwagen II albo radziecki T-28. Zadaniem zwiedzających jest ich zneutralizowanie, czyli trafienie z broni.

Do Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zabierzemy Was w niedzielę, 6 października, po godzinie 10.00.

Czytaj także

Muzeum PRL-u: płatki mydlane, fototapeta i sklep, w którym nic nie ma

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 16:30
Żeby wybrać się w tę podróż w czasie nie potrzebny nam wehikuł. Wystarczy bilet do Rudy Śląskiej, bo tam właśnie mieści się Muzeum PRL-u.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miejsce Pamięci Palmiry - muzeum zbudowane na emocjach

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 17:00
Palmiry to wieś nieopodal Warszawy, która zyskała smutną sławę jednego z najbardziej znanych w Polsce miejsc zbrodni hitlerowskich. Tutaj też powstało niezwykłe muzeum, do którego zajrzeliśmy w piątkowe popołudnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rekonstrukcje historyczne. "Pasja, nauka historii, a nie tylko zabawa"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 15:21
Zapaleńcy, pasjonaci historii – określa się ich różnie. Zajmują się wiernym odtwarzaniem wydarzeń z różnych okresów historycznych. - Rekonstrukcje pokazują poważne bitwy, w których ginęli ludzie. To nie może być wyłącznie zabawa - mówią goście Czwórki.
rozwiń zwiń