Michał Rusinek: limeryki są zaraźliwe, bywają też sprośne

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 13:40
"Limeryki i inne wariacje" to tytuł książki Michała Rusinka. Wieloletni współpracownik Wisławy Szymborskiej i prezes fundacji jej imienia przygotował zbiór zabawnych wierszy, w których rymuje o podróżach, o różnych miejscach i o sławnych ludziach.
Audio
  • Michał Rusinek opowiada o historii limeryków oraz o swojej nowej książce (Czwórka/Kontrkultura)
Michał Rusinek: limeryki są zaraźliwe, bywają też sprośne
Foto: glow images/East News

Jak sam przyznaje limeryki tworzy już od ponad 20 lat, ale tradycja tego gatunku sięga dużo głębiej. - Limeryki wiążą się z historią dwóch najsłynniejszych angielskich uniwersytetów: Oxfordu i Cambridge, gdzie szacowni panowie profesorowie spotykali się w klubach i recytowali różne niepoważne wierszyki - opowiada Michał Rusinek. - A śmieszność limeryków i śmieszność poezji purnonsensu polega na zderzeniu czegoś wysokiego z czymś niskim.

Czytaj także: Niezwykłe pasje Wisławy Szymborskiej >>>

Okładka
Okładka książki

Według językoznawców w limerykach angielskich absurd wydobywa się niemal wyłącznie za pomocą semantyki i pragmatyki — sensu, nie kształtu wiersza; polszczyzna zaś, jako język silnie fleksyjny, dostarcza limeryście o wiele większej palety środków językowych. - Ten typ literatury ma to do siebie, że dzieje się całkowicie w języku - tłumaczy gość "Kontrkultury" . - Twórców takich wierszyków kompletnie nie interesuje rzeczywistość w sensie materialnym, a historie, które się wydarzają w tychże pięciu wersach muszą być oderwane od świata rzeczywistego. Są również tacy, którzy twierdzą, że limeryki powinny być sprośne. Jednak ja byłbym tutaj nieco bardziej ostrożny.

W Polsce  gatunek ten wykorzystywali m.in. Julian Tuwim, Maciej Słomczyński, Stanisław Barańczak oraz Wisława Szymborska. - Do rozwoju czytelnictwa limeryków w Polsce oprócz upadku PRL przyczynił się także Nobel dla Szymborskiej - tłumaczy Rusinek. - Poetka przyznała się wówczas do tego, że uprawia twórczość niepoważną i że może to być wspaniała zabawa o dużej wartości literackiej. Tworzenie limeryków bowiem wymaga doskonałego warsztatu i konkretnego podejścia do reguł, które rządzą tym gatunkiem.

W książce Michała Rusinka oprócz limeryków znajdziemy też wymyślone specjalnie na tę okazję kolędy, piosenki i życzenia. - Pokusiłem się także o to, by stworzyć biografioły, czyli fikcyjne, rymowane biografie znanych postaci - opowiada autor. - W tym przypadku chodzi o znanych kompozytorów.

(kul/mp)

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kanon Komiksu" - tytuły, które trzeba znać!

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 13:20
Komiks przez długie lata pozostawał na obrzeżach sztuki, bo też koneserów kultury wysokiej trudno było przekonać do tego, że książka z obrazkami może mieć wartość artystyczną. Na szczęście z czasem się to zmieniło, choć w Polsce komiks nadal pozostaje medium niszowym. Fani gatunku otrzymują teraz do rąk niezwykłe wydawnictwo "Kanon Komiksu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jurek Owsiak książki kupuje w supermarkecie

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 13:00
Najpierw rozkręcał Letnie Zadymy w Środku Zimy, potem nakręcił nas, Polaków do bezinteresownego pomagania. Jurek Owsiak - szef najgłośniej grającej orkiestry w Polsce - opowiedział nam o swoich ulubionych książkach.
rozwiń zwiń