Wystawa dzieł Roee Rosena

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2011 16:00
Roee Rosen manipuluje widzem. To nie jest grzeczny artysta, wychowawca publiczności – wyjaśnia Stach Szabłowski, gość "Kontrkultury", kurator najnowszej wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej.
Audio

Jedni go kochają, inni nienawidzą. Tak można opisać stosunek rodzimych artystów do izraelskiego twórcy Roee Rosena.

- W Izraelu stosunek do Roee Rosena jest zero-jedynkowy. Część sceny artystycznej uważa go prawdopodobnie najwybitniejszego artystę jego pokolenia – to jest człowiek urodzony w 1963 roku. Druga część artystycznej sceny ignoruje go absolutnie – tłumaczy Stach Szabłowski kurator najnowszej wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej.

Gość "Kontrkultury" przyznaje, że na tę wystawę czekał od dwóch lat. Sama ekspozycja wygląda, jak by przygotowywał ją sztab ludzi.

- Odpowiedź na pytanie, kim jest Roee Rosen na tej wystawie wcale nie będzie taka łatwa – mówi.

Wszystko dlatego, że artysta manipuluje, włącza widzów w swoje dzieła, uaktywnia ich, a przekazując im swoje "ostatnie wyznanie” posługuje się trzema kobietami.

- Rosen działa na wielu frontach jednocześnie, robi filmy, jest bardzo dobrym pisarzem, jest też przede wszystkim artystą wizualnym – dodaje gość "Kontrkultury".

Roee Rosen to między innymi laureat nagrody Orizzonti na 67. Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2010 roku. Cieszy się sławą najbardziej prowokacyjnego intelektualnie współczesnego artysty w Izraelu. Jakie jego dzieła powinniśmy zatem obowiązkowo obejrzeć w CSW? Posłuchajcie fragmentu audycji "Kontrkultura", który znajdziecie w ramce po prawej stronie.

KaW

Czytaj także

Historia pewnego cudu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2011 19:48
Z obrazem "Ex-voto" Philippe'a de Champaigne'a łączy się opowieść o niezwykłym kręgu intelektualnym, który zrodził się w klasztorze Port Royal pod Paryżem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anarchista i malarz gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 06:25
Wystawa "Fowista, anarchista, bywalec salonów" poświęcona Keesowi van Dongenowi jest świetną okazją do przypomnienia nurtu, który stał się pierwszą rewolucją artystyczną w malarstwie XX wieku.
rozwiń zwiń