X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie wiedział, że kradnie obrazy Nowosielskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 14:00
Dwa lata temu Tomasz H. ukradł dzieła Jerzego Nowosielskiego. Nie był dobrze przygotowany do tego skoku. Jak później zeznał, nie wiedział kogo okrada i co kradnie: "dla mnie to były bazgroły, nie znam się na sztuce, byłem podpity podczas włamania, nawet nie włożyłem rękawiczek".
Audio
  • Historia kradzieży obrazów Jerzego Nowosielskiego - materiał Dominika Olędzkiego (Czwórka)
Fragment jednego ze skradzionych obrazów Jerzego Nowosielskiego
Fragment jednego ze skradzionych obrazów Jerzego NowosielskiegoFoto: Policja

Jerzy Nowosielski to jeden z najważniejszych polskich malarzy 2. połowy XX wieku. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców ikon. Zmarł 21 lutego 2011 roku. Dwa dni po śmierci artysty w jego willi doszło do zuchwałej kradzieży.
- Szkoda została wyrządzona spadkobiercom Jerzego Nowosielskiego - mówi Beata Góralczyk, rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie. - Tomasz H. do tego domu wszedł przez okno. W czasie kradzieży zabrane zostały obrazy, ikony, nagrody różnego rodzaju, krzyż i pieniądze w kwocie 230 zł. Cała wartość skradzionego mienia to ponad 316 tysięcy - dodaje.
Najprawdopodobniej Tomasz H. sam włamał się do domu artysty, ale miał swoich pomocników. Adam G. i Mirosława D. to osoby, które również brały udział w tej kradzieży. Oskarżony został ponadto Wojciech G., właściciel samochodu, w którego bagażniku odnaleziono część skradzionych przedmiotów. 
- Niektóre z obrazów zostały odnalezione w Krośnie Odrzańskim, tuż przy zachodniej granicy Polski, w bagażniku samochodu. Miejsce odnalezienia świadczy, że miały być one wywiezione za granicę - wyjaśnia Gunia Nowik, historyk sztuki.
Wciąż brakuje czterech dzieł, które złodzieje zostawili podobno... na śmietniku. Jak to się mogło stać, dowiesz się, słuchając załączonego materiału Dominika Olędzkiego z audycji "Kontrkultura".
Na cykl "Obraz z dreszczykiem" zapraszamy do Czwórki w każdy weekend.
(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sztuka XX i XXI wieku to nie tylko malarstwo

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 14:07
Grafika, rysunek, performance, wideo, sztuka przestrzeni publicznej - prace z każdego z tych gatunków znalazły swoje miejsce obok obrazów w nowootwartej Galerii Sztuki XX i XXI wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mona Lisa zniknęła z Luwru! Ponad 100 lat temu...

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 13:00
Obecnie dzieła Leonarda da Vinci strzegą zastępy uzbrojonych strażników oraz najnowocześniejsze systemy alarmowe. Sto lat temu było jednak zupełnie inaczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowosielski na aukcji. "Dziewczyny na statku" sprzedane

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2013 09:56
Za 414 tys. zł wylicytowano jeden z obrazów podczas aukcji prac zmarłego dwa lata temu wybitnego artysty Jerzego Nowosielskiego - informuje "Dziennik Polski".
rozwiń zwiń