Jan Paweł II - poeta mało znany

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 13:14
- Jan Paweł II to najbardziej znany Polak, najmniej znany poeta - mówi Michał Nalewski, krytyk literacki. - Dyskutować o tej poezji nie bardzo chcemy, krytykować nie potrafimy. Jednak na pewno warto czytać te wiersze.
Audio
  • Michał Nalewski, krytyk literacki opowiada o poezji Jana Pawła II (Czwórka/Kontrkultura)
Jan Paweł II podczas wizyty w Polsce w 1995 roku.
Jan Paweł II podczas wizyty w Polsce w 1995 roku. Foto: PAP/Paweł Kopczyński

Krytyk literacki, Michał Nalewski uważa, że twórczość Jana Pawła II jest szalenie ciekawym zjawiskiem literackim, niestety mało znanym.
- To nie są łatwe wiersze. Dziś, jeśli ktoś spróbuje powiedzieć, że poezja Jana Pawła II nie jest wielka, to zostanie zakrzyczany - uważa gość "Kontrkultury". - Próbowano dyskutować o tej twórczości, jednak były to dyskusje bardzo zaściankowe. 
Michał Nalewski zauważa, że w latach 90. odnaleziono tomik poezji Karola Wojtyły z 1939 roku, który, po wydaniu, reklamowany był jako wczesna poezja Jana Pawła II. A to właśnie Karol Wojtyła, jako młody chłopak tworzył, interesował się literaturą. Gdy został papieżem uważał, że ma tak poważne obowiązki, że nie może kontynuować swojej kariery literackiej. Do pisania powrócił dopiero pod koniec swego życia.
- Jako młody chłopak Karol Wojtyła wybierał między teatrem, powołaniem duchowym, a poezją - mówi gość Czwórki. - Jego przyjaciel, Marek Skwarnicki, wspomina, że Karol Wojtyła w poezji mówi to, czego nie potrafiłby powiedzieć w kazaniu czy encyklice - wyjaśnia.

XIII Dzień Papieski: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>
Swoje wiersze Karol Wojtyła podpisywał też pseudonimem: Andrzej Jawień. Krytyk literacki zachęca, by z tej poezji "ściągnąć koloratkę i piuskę papieską", i spróbować ją przeczytać. - Okazuje się, że ta poezja sama się broni - mówi Michał Nalewski. - To trudne wiersze, które można też czytać bez tła religijnego. To jest poezja zadająca podstawowe pytania: kim jesteśmy, skąd pochodzimy, dokąd idziemy, jakie są możliwości naszego poznania. Dodatkowo te wiersze bronią się też pod względem estetycznym - wyjaśnia.
Michał Nalewski zachęca do czytania poezji Karola Wojtyły, Jana Pawła II, Papieża Polak.

Beatyfikacja Jana Pawła II: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

13 października obchodzony jest XIII Dzień Papieski. Polskie Radio objęło to wydarzenie swoim patronatem.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prowokacja, kontrowersje i szok - na co może sobie pozwolić artysta?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 23:00
Obóz koncentracyjny z klocków Lego, zabawa w berka w Oświęciumiu, darcie Biblii na scenie, epatowanie chorobą i kalectwem – to tylko nieliczne przykłady z bardzo długiej listy artystycznych prowokacji, na które pozwalali sobie współcześni polscy artyści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jan Paweł II to niedościgniony mistrz dialogu"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 14:40
- Dialog jest elementem spotkania między ludźmi, tak to widział Jan Paweł II. On nie tylko słowem, ale jeszcze przykładem swojego życia pokazał, co to jest dialog - mówi ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzeba podjąć dziedzictwo Jana Pawła II, nie tylko wspominać". XIII Dzień Papieski

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 11:51
Trzeba wychodzić z ciasnych horyzontów ludzkich uprzedzeń i podejmować dialog z drugim człowiekiem, niezależnie od jego pochodzenia i przekonań - podkreślał sekretarz episkopatu biskup Wojciech Polak.
rozwiń zwiń