X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Jan Paweł II to niedościgniony mistrz dialogu"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 14:40
- Dialog jest elementem spotkania między ludźmi, tak to widział Jan Paweł II. On nie tylko słowem, ale jeszcze przykładem swojego życia pokazał, co to jest dialog - mówi ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Audio
  • Ks. Dariusz Kowalczyk i Paweł Żulewski opowiadają o XIII Dniu Papieskim i przesłaniu Jana Pawła II (Czwórka/W dobrych zawodach)
Jan Paweł II to niedościgniony mistrz dialogu
Foto: źr. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

13 października uroczyście obchodzony jest Dzień Papieski. Tym razem myślą przewodnią tego wydarzenia jest "Jan Paweł II - Papież Dialogu". Ten uroczysty dzień zbiega się z 35. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, która przypada 16 października. Jak co roku z okazji Dnia Papieskiego przygotowano uroczyste msze święte, nabożeństwa, koncerty, wydarzenia kulturalne i sportowe. W tym roku najważniejszy jednak jest dialog, wyzwanie, które powinniśmy podejmować każdego dnia.

- Dialog, jak widział go Jan Paweł II, to spotkanie na gruncie ludzkiego doświadczenia, kiedy przynajmniej dwie osoby siadają do wspólnego stołu i patrząc sobie w oczy pytają najpierw: jak się czujesz i co u ciebie słychać, żeby potem przejść do rozmów i wymiany poglądów, które mogą być trudne - wyjaśnia gość Czwórki, ks. Dariusz Kowalczyk. - Te osoby znają swoją ludzką godność. Papież przekazywał jeszcze jedna ważna informację, że dialog jest kwestią bardziej serca niż intelektu. Musi nastąpić poruszenie serc, wyzwolenie ludzkiego doświadczenia - dodaje.
Jan Paweł II potrafił spotkać się z każdym człowiekiem, od zwykłego analfabety, po koronowane głowy czy profesorów. To on zainicjował spotkania w Asyżu z wyznawcami większości religii świata, to on umiał się też spotkać ze swoim niedoszłym zabójcą.

- Dla mnie, jako młodego człowieka, papież był niedoścignionym mistrzem dialogu - mówi Paweł Żulewski, stypendysta Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. - My, młodzi ludzie, często nie potrafimy rozmawiać, nie interesuje nas, co ktoś inny ma nam do powiedzenia. Jan Paweł II mówi nie tędy droga. On pokazał nam, jak mamy rozmawiać, powinniśmy z tego przykładu czerpać jak najwięcej - zachęca.
Dziś (12 października) wieczorem zostanie wręczona nagroda Totus, jak wyjaśnia gość Czwórki, to najbardziej prestiżowa nagroda kościoła w Polsce, wręczana w imieniu Jana Pawła II. Co roku wyróżnienie trafia w ręce osób lub środowisk, które inspirują się nauczaniem papieża Polak, pokazują godność człowieka i to oblicze świata i Kościoła, które jest najistotniejsze.

Polskie Radio objęło XIII Dzień Papieski swoim patronatem.

Zapraszamy również do serwisu specjalnego Polskiego Radia o Janie Pawle II.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

XIII Dzień Papieski przypomni o naukach Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 12:17
Tegoroczny Dzień Papieski odbędzie się pod hasłem „Jan Paweł II - papież dialogu". Zapowiadają się dyskusje, konferencje, koncerty i modlitwy, które według organizatorów zaspokoją potrzebę dialogu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

JP II: Zajmijcie się ludźmi ubogimi

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 01:00
- Z wdzięcznością przyjmuję wiadomość, że na wniosek Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" konferencja Episkopatu Polski ogłosiła niedzielę przed 16 października, dniem modlitw za papieża - powiedział Jan Paweł II, gdy po raz pierwszy w 2001 r. organizowano w Polsce Dzień Papieski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie przyszedłem pana nawracać" - ks. Twardowski wciąż uczy dialogu

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 19:16
- Te słowa ks. Jana najlepiej oddają to, czym jest Dziedziniec dialogu, faktycznym spotkaniem dwóch stron i dialogiem wokół wartości i spraw, które dotyczą nas wszystkich, jako ludzi - powiedział Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
rozwiń zwiń