"Jan Paweł II to niedościgniony mistrz dialogu"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 14:40
- Dialog jest elementem spotkania między ludźmi, tak to widział Jan Paweł II. On nie tylko słowem, ale jeszcze przykładem swojego życia pokazał, co to jest dialog - mówi ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Audio
  • Ks. Dariusz Kowalczyk i Paweł Żulewski opowiadają o XIII Dniu Papieskim i przesłaniu Jana Pawła II (Czwórka/W dobrych zawodach)
Jan Paweł II to niedościgniony mistrz dialogu
Foto: źr. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

13 października uroczyście obchodzony jest Dzień Papieski. Tym razem myślą przewodnią tego wydarzenia jest "Jan Paweł II - Papież Dialogu". Ten uroczysty dzień zbiega się z 35. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, która przypada 16 października. Jak co roku z okazji Dnia Papieskiego przygotowano uroczyste msze święte, nabożeństwa, koncerty, wydarzenia kulturalne i sportowe. W tym roku najważniejszy jednak jest dialog, wyzwanie, które powinniśmy podejmować każdego dnia.

- Dialog, jak widział go Jan Paweł II, to spotkanie na gruncie ludzkiego doświadczenia, kiedy przynajmniej dwie osoby siadają do wspólnego stołu i patrząc sobie w oczy pytają najpierw: jak się czujesz i co u ciebie słychać, żeby potem przejść do rozmów i wymiany poglądów, które mogą być trudne - wyjaśnia gość Czwórki, ks. Dariusz Kowalczyk. - Te osoby znają swoją ludzką godność. Papież przekazywał jeszcze jedna ważna informację, że dialog jest kwestią bardziej serca niż intelektu. Musi nastąpić poruszenie serc, wyzwolenie ludzkiego doświadczenia - dodaje.
Jan Paweł II potrafił spotkać się z każdym człowiekiem, od zwykłego analfabety, po koronowane głowy czy profesorów. To on zainicjował spotkania w Asyżu z wyznawcami większości religii świata, to on umiał się też spotkać ze swoim niedoszłym zabójcą.

- Dla mnie, jako młodego człowieka, papież był niedoścignionym mistrzem dialogu - mówi Paweł Żulewski, stypendysta Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. - My, młodzi ludzie, często nie potrafimy rozmawiać, nie interesuje nas, co ktoś inny ma nam do powiedzenia. Jan Paweł II mówi nie tędy droga. On pokazał nam, jak mamy rozmawiać, powinniśmy z tego przykładu czerpać jak najwięcej - zachęca.
Dziś (12 października) wieczorem zostanie wręczona nagroda Totus, jak wyjaśnia gość Czwórki, to najbardziej prestiżowa nagroda kościoła w Polsce, wręczana w imieniu Jana Pawła II. Co roku wyróżnienie trafia w ręce osób lub środowisk, które inspirują się nauczaniem papieża Polak, pokazują godność człowieka i to oblicze świata i Kościoła, które jest najistotniejsze.

Polskie Radio objęło XIII Dzień Papieski swoim patronatem.

Zapraszamy również do serwisu specjalnego Polskiego Radia o Janie Pawle II.

(pj)

Czytaj także

XIII Dzień Papieski przypomni o naukach Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 12:17
Tegoroczny Dzień Papieski odbędzie się pod hasłem „Jan Paweł II - papież dialogu". Zapowiadają się dyskusje, konferencje, koncerty i modlitwy, które według organizatorów zaspokoją potrzebę dialogu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

JP II: Zajmijcie się ludźmi ubogimi

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 01:00
- Z wdzięcznością przyjmuję wiadomość, że na wniosek Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" konferencja Episkopatu Polski ogłosiła niedzielę przed 16 października, dniem modlitw za papieża - powiedział Jan Paweł II, gdy po raz pierwszy w 2001 r. organizowano w Polsce Dzień Papieski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie przyszedłem pana nawracać" - ks. Twardowski wciąż uczy dialogu

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 19:16
- Te słowa ks. Jana najlepiej oddają to, czym jest Dziedziniec dialogu, faktycznym spotkaniem dwóch stron i dialogiem wokół wartości i spraw, które dotyczą nas wszystkich, jako ludzi - powiedział Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
rozwiń zwiń