Kobieta na wsi to silna kobieta!

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 14:00
Tegoroczna edycja Festiwalu Folkowisko będzie kulminacją akcji "Kultura jest Babą". - Chcemy zwrócić uwagę na ogromną rolę, jaką odgrywały i odgrywają w środowisku wiejskim kobiety i podkreślić to, jak olbrzymi jest ich wkład też w rozwój kultury - mówi w Czwórce Magda Bartecka, jedna z organizatorek.
Audio
  • Tegoroczny Festiwal Folkowisko w Gorajcu będzie kulminacją akcji "Kultura jest Babą" (Czwórka/Folk Off)
Boże Ciało w regionie łowickim
Boże Ciało w regionie łowickimFoto: Krzysztof T. / Wikipedia

Folkowisko odbywa się corocznie w niezwykle urokliwym miejscu - Gorajcu na Roztoczu. - W tym roku będzie to desant bab. Jest to związane z akcją "Kultura jest Babą". Ma ona na celu prezentowanie bogactwa kultury ludowej związanej z kobietami, podkreślenie ich roli, walkę ze stereotypami, ale nie należy tego łączyć z jakimś radykalnym feminizmem - zaznacza Magda Bartecka, odpowiadająca za organizację festiwalu, promocję akcji.
Olga Rodak, kolejna z organizatorek, przybliża założenia inicjatywy. - Akcja trwa już od jakiegoś czasu, finał będzie podczas Festiwalu Folkowisko w Gorajcu w dniach 11-13 lipca. Nazwa oczywiście jest trochę prowokacyjna, ale naszym zamysłem jest to, żeby podkreślić jak dużą i często zupełnie niedostrzeganą rolę odgrywają w środowisku wiejskim kobiety. Ich zaangażowanie, działalność są niedostrzegane, marginalizowane - akcentuje.
Magda Bartecka zwraca uwagę na to, że festiwal i akcja mają być zarazem platformą do wymiany doświadczeń pomiędzy środowiskiem kobiet wiejskich i miejskich. Dodaje też walor edukacyjny. - Zależy nam na tym, żeby przypomnieć, że często to w rękach kobiet był los całych rodzin wiejskich. To one z bardzo ubogich środków potrafiły wszystkich wyżywić, dbały o rozwój duchowy i były niezwykle silnym jednostkami - zaznacza gość "Folk Offu".
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy poświęconej Festiwalowi Folkowisko i akcji "Kultura jest Babą".
(ac/pj)

Czytaj także

Etnografia pozwala lepiej zrozumieć świat

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 09:00
- Oskar Kolberg to wybitny polski etnograf. Aż trudno uwierzyć, że zna go tylko 8 procent Polaków - mówią przedstawicielki Pracowni Etnograficznej, która włączyła się w obchody Roku Kolberga i promuje teraz swój cykl "Etnografia do kieszeni".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludowe konkrety. Siła regionów w konkursie "Stara Tradycja"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 18:00
– Od kilku lat obserwujemy nowy ruch wśród młodych wykonawców. Porzucają oni muzyczny eklektyzm na rzecz kontynuacji tradycji muzycznej konkretnego regionu – mówił w Dwójce Adam Strug, jeden z jurorów konkursu "Stara Tradycja" odbywającego się w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nowa Tradycja" - kultura ludowa nie jest obciachem

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 13:00
– Jedną z gwiazd wieczoru będzie Maria Bienias z Woli Koryckiej, którą wielokrotnie już gościliśmy w radiu. Uwielbiamy ją. Jest wspaniałą wokalistką, a do tego ma ogromną wiedzę na temat dawnej kultury wsi mazowieckiej – mówił w Dwójce Piotr Kędziorek, zapowiadając inauguracyjny koncert festiwalu "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń