10 lat Balkan Sevdah. "Tradycyjna muzyka nie ma prawa się zestarzeć"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 09:00
Grupa Balkan Sevdah, wykonuje muzykę inspirowaną tradycjami z różnych regionów Półwyspu Bałkańskiego. Na koncie mają cztery płyty długogrające, m.in. "Yari Nani" (2010), i najnowszą - "Akustik" (2013).
Audio
  • Marcin Zadronecki i Radek Polakowski z Balkan Sevdah o świętowaniu 10-lecia istnienia zespołu i planach zawodowych (Czwórka/Folk Off)
Muzycy Balkan Sevdah
Muzycy Balkan SevdahFoto: mat.pras./fot. Katarzyna Marcinkowska

Balkan Sevdah, grupę, która świętuje właśnie 10-lecie istnienia, tworzą klarnecista Tomo Stawiecki, akordeonista i skrzypek Rado Polakowski, kontrabasista Mateusz Nagórski i wokalista Marcin Zadronecki. Korzenie ich muzyki to przede wszystkim Albania, Grecja, Turcja, Macedonia, Bułgaria, Bośnia, Serbia i Kosowo. Do tradycji podchodzą nieortodoksyjnie, starają się jednak nie naśladować nikogo i iść za głosem muzycznego serca. - Wiemy, że tradycyjna muzyka nie ma prawa się zestarzeć - powiedzieli w Czwórce.

Czytaj także: Tsigunz Fanfara - polski temperament, bałkańskie rytmy <<<

Zadronecki i Polakowski zakładając zespół nie przewidywali, że ich projekt będzie "żył" aż dekadę. Jakie mieli plany i gdzie można będzie niebawem usłyszeć Balkan Sevdah?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z gośćmi Czwórki m.in. o tym, czym jest serbski energizer, zwany bombą i co grupa ma wspólnego ze znaną irlandzką formacją Shannon, z audycji "Folk Off".

Autor: Maciej Szajkowski
Goście:
klarnecista Tomo Stawiecki, akordeonista Rado Polakowski z Balkan Sevdah
Tytuł audycji:
Folk Off

Data emisji: 2.11.2014

Godzina emisji: 20.00

(kd/asz)

Czytaj także

Ŝanĝo: muzyka, która zmienia wibracje Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 12:00
Zespół Ŝanĝo powstał w 2011 roku z inicjatywy Kamila "Ronina" Rogińskiego. Grupa łączy muzykę i taniec, wpisując się w nurt world music. Światło dzienne ujrzała właśnie ich płyta "Zmiana wibracji Ziemi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ania Rusowicz: nigdy nie izoluję się od fanów

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 09:23
Córka Ady Rusowicz i Wojciecha Kordy, jedno z największych odkryć muzycznych ostatnich lat na polskiej scenie - Ania Rusowicz była gościem Czwórki w niedzielny wieczór. - To jeden z pierwszych spokojnych weekendów od jakiegoś czasu, bo lato było w naszym przypadku niezwykle intensywne - zdradziła artystka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gooral: płyta "Better Place" nie jest niedoceniona

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 12:20
Gooral, czyli Mateusz Górny, to polski muzyk i producent. Artysta łączy dźwięki electro z tradycyjną muzyką góralską. W Czwórce opowiedział nam o swoim dotychczasowym dorobku muzycznych oraz planach na przyszłość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawskie Combo Taneczne ożywia stare piosenki

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 15:15
Album "Przyznaj się" to ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy lubią stare piosenki i klimat przedwojennej stolicy. Za wydawnictwem stoi grupa Warszawskie Combo Taneczne. - Kochamy klimat tamtych lat i staraliśmy się go jak najlepiej oddać, ale na swój sposób - opisał krążek frontman zespołu Jan Emil Młynarski.
rozwiń zwiń