"Osty" Sutari. To synonim kobiecości

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 11:58
Sutari tworzą trzy artystki z pogranicza muzyki i teatru: Basia Songin, Kasia Kapela i Zosia Zembrzuska. Zespół zadebiutował w 2012 roku na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja", a w maju 2017 roku ukazał się ich drugi krążek "Osty". - Te same teksty śpiewały kobiety 100 lat temu. To właśnie one w te osty obrosły - mówi w Czwórce Basia Songin.
Audio
  • Basia Songin o krążku "Osty" formacji Sutari (Folk Off/Czwórka)
Sutari
SutariFoto: Aleksandra Gronowska/materiały prasowe

Basia Songin Na "Ostach" opowiadamy słodkie i piękne historie kobiet. Osty mają też kolce, dlatego czasem bywa zadziornie 

"Osty" Sutari są odpowiedzią na debiutancki album formacji "Wiano", który w 2014 roku znalazł się w polskich i zagranicznych rankingach najciekawszych płyt z gatunku etno/folk/world. - Nie punktowałyśmy błędów. Płyta "Wiano" przydarzyła się taka, jaka miała się przydarzyć. Pewnie teraz brzmiałaby trochę inaczej. Mamy inne oczekiwania. Jesteśmy strasze, mamy więcej doświadczeń. To wszystko się składa na to, jaka jest nasza druga płyta "Osty" - przekonuje Basia Songin.

Przy produkcji drugiego krążka Sutari wzięło udział między innymi Polskie Radio, a na część tradycyjnego materiału, który się tu znalazł Basia Songin, Kasia Kapela i Zosia Zembrzuska natrafiły w radiowym Archiwum. - Korzystałyśmy też z archiwalnych nagrań Polskiej Akademii Nauk, a także z tego, co znalazłyśmy pomiędzy kartami zapisków Oskara Kolberga - zdradza Basia Songin w rozmowie z Maciejem Szajkowskim. 

Jaka idea przyświecała powstaniu "Ostów" i jak one brzmią, kto jest autorem koncepcji okładki krążka, jak w swoje występy Sutari włączają elementy teatru, oraz jak powstały wilcze basy, na których gra Basia Songin - tego wszystkiego dowiecie się, słuchając nagrania audycji "Folk Off".

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Basia Songin (Sutari)

Data emisji: 9.08.2017

Godzina emisji: 00.02

jsz

Czytaj także

Bartek Chaciński: 2016 to był muzycznie trudny rok

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 10:45
Tym razem gościem Macieja Szajkowskiego był dziennikarz muzyczny, związany między innymi z radiową Dwójką. W "Folk Offie' opowiadał o tym, co nas dobrego i złego spotkało w minionym, 2016 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raphael Rogiński: dla mnie muzyka to jeden termin

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 11:00
Po północy w "Folk Offie" pojawił się Raphael Rogiński, wirtuoz gitary, improwizator, kompozytor, etnomuzykolog i animator kultury. Opowiadał nam nie tylko o drugiej już nominacji do Paszportu Polityki, ale także o tym, dlaczego projekty 2016 roku były dla niego powrotem do dzieciństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Planetarny folklor" Wacława Zimpla

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 14:10
Niezależność, jedna z artystycznych obsesji Wacława Zimpla, szybko stała się jego znakiem rozpoznawczym. W Czwórce klarnecista, kompozytor i jazzman opowiadał o zawiłościach muzyki hinduskiej oraz próbował przypomnieć sobie wszystkie formacje, z którymi grał.
rozwiń zwiń