Kosy - przywracają pamięć o pieśniach naszych przodków

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 15:00
Kobiecy kwartet z Wrocławia sięga do pieśni z Dolnego Śląska i bogatych tradycji muzycznych tego regionu, miksując je z szamańskimi rytmami. Ostatnio Kosy wystąpiły w Porto, na Targach Muzyki Świata WOMEX, teraz szykują się do wydania pierwszej płyty. 
Kosy
KosyFoto: mat. pras.

"Czuję swoją babcię w krtani"

Debiutancki album formacji Kosy - "Siew" - będzie zbiorem pieśni dolnośląskich. - Odnalezienie siebie w pieśniach wynika z pewnej emocjonalności, która się w nich zawiera. Na początku czujemy ciarki, potem zastanawiamy się, o czym są i jak dotyczą naszego codziennego życia - opowiada Katarzyna Pakosa. - Dla mnie śpiewanie tych pieśni to również połączenie z przodkami i ich historią. Kiedy śpiewam, "czuję swoją babcię w krtani".

Kosy przywracają pieśni naszych przodków i prezentują je w przestrzeni współczesnych miast. Inspiracje muzyką ludową łączą z oryginalnym instrumentarium: harmonium, lirą korbową, bębnami obręczowymi, skrzypcami, altówką i sansulą. - Dla mnie najważniejsze w naszej muzyce jest to, jak żenimy naszą tradycję ludową z życiem w mieście w tych czasach. Zadajemy sobie pytania: "Kim jest kobieta współczesna?", "Czym jest śpiewanie ludowych pieśni dla współczesnej kobiety?" - mówi gość Czwórki. - W ostatnim czasie w Polsce dużo mówi się o sytuacji kobiet, a pieśni obrzędowe, które mamy w naszym repertuarze, zyskały dodatkową moc.

Kosy podbijają WOMAX

W październiku Kosy reprezentowały Polskę na Targach Muzyki Świata WOMEX. To największa tego typu impreza na świecie, na którą co roku zjeżdżają menedżerowie i promotorzy oraz artyści związani z szeroko pojmowaną muzyką folkową i muzyką świata. - Zostałyśmy wyłonione z ponad 2,5 tys. zgłoszeń, więc poczułyśmy wagę tego wydarzenia i odpowiedzialność, która na nas spoczęła, bo byłyśmy jedynym zespołem z Polski - wspomina artystka. - Dla nas to ogromne wyróżnienie, zwłaszcza, że dopiero niedawno rozpoczęłyśmy przygodę z pieśniami z Dolnego Śląska.

Posłuchaj
12:33 CZWÓRKA Folk Off - Kosy 15.12.2021.mp3 Kosy o WOMEX-ie i debiutanckiej płycie "Siew" (Folk Off/Czwórka)

Sprawdź także:

Publiczność oraz organizatorzy imprezy w Porto byli zachwyceni koncertem Kos. - Usłyszałyśmy, że pieśni z Dolnego Śląska są niezwykle poruszające i pełne emocji. Dodatkowym atutem było to, że jesteśmy żeńskim składem i że tradycję łączymy z współczesnym brzmieniem. To nas mocno wyróżniało na tle innych zespołów - przyznaje Pakosa. - Wiemy o tym, że po WOMEX-ie historia wielu zespołów się zmieniła. Występ na tych największych targach muzycznych to bilet za granicę. I my też dostałyśmy już pierwsze propozycje zagranicznych tras koncertowych - dodaje.

KOSY "Ruta" (official video) / Kosy Muzyka

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Katarzyna Pakosa (zespół Kosy)

Data emisji: 15.12.2021

Godzina emisji: 00.00

kul

Czytaj także

Przemysław Sokół i jego bałkańska droga z Sokół Orchestra

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 00:00
Przemysław Sokół to z wykształcenia trębacz, a dziś multiinstrumentalista, ale także kompozytor i założyciel formacji Sokół Orkestra, z którą wydał m.in. krążek "Wariacka miłość". - Zamiłowanie do muzyki bałkańskiej to nie jest chwilowa moda - mówił w rozmowie z Czwórką. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzikopa i Rube Świnie - energetyczny folk ze Śląska

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 00:00
- Jako Rube Świnie dużo koncertujemy. Sporo się u nas dzieje, przygotowujemy się do nagrania płyty, marzy nam się różowy winyl. Jako Krzkikopa także myślimy o płycie, choć nieco innej - opowiadały Kasia Dudziak i Karo Przewłoka. 
rozwiń zwiń