Włodek Kiniorski - przewodnik generacji korzennej i folkowej

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 14:00
Impresjonista, improwizator, poeta, wizjoner i odkrywca. W latach 80., 90. i w nowym stuleciu przewodnik generacji korzennej. Kim jest Włodek "Kinior" Kiniorski?
Włodzimierz Kinior Kiniorski w studiu Czwórki
Włodzimierz "Kinior" Kiniorski w studiu CzwórkiFoto: Mirosław "Maken" Dzięciołowski/Czwóka

Jak zmiksować niedźwiedzia z miodem?

Włodzimierz "Kinior" Kiniorski jest legendą polskiej sceny muzycznej. Grał z zespołami Izrael, Trebunie-Tutki, Freecoperation, Graal, Tiebreak, Brygada Kryzys. Zaczynał od jazzu, a potem zajął się muzyką etniczną, eksperymentalną, alternatywną, a także teatralną. - Do zmiany kierunku poszukiwań zmusił mnie jazzowy marazm, a w muzyce world odkryłem pokłady kreatywności. W tym brzmieniu można było zrobić wszystko, nawet zmiksować niedźwiedzia z miodem - śmieje się gość Czwórki. - Było to możliwe dzięki wiarygodności muzyków ludowych, których muzykę dało się "preparować" na różne sposoby. Ale można też było dać jej wolno płynąć i tak właśnie zrobiłem, pracując z zespołem Trebunie-Tutki. Bardzo podobała mi się ich wiarygodność w przekazie.

Góralska tradycja na dubowym podkładzie

Trebunie-Tutki to muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca, która przeszła ewolucję od kapeli ludowej po zespół koncertujący na największych festiwalach muzyki świata. Chętnie eksperymentują z reggae, rockiem, techno i jazzem i współpracują z wybitnymi artystami, m.in. z jamajską grupą "The Twinkle Brothers", zespołami Adriana Sherwooda, kirgiskim Ordo Sakhna. - Kiedy wydawało mi się, że nic mnie nie jest w stanie już zaskoczyć w muzyce, poznałem Trebuniów. Bardzo spodobało mi się to, że tradycję ludową miksowali z didżejami. To było dla mnie trochę jak budowanie domu od dachu, ani mi to nie stroiło, ani pasowało, ale dawało absolutną wolność - wspomina rozmówca Maćka Szajkowskiego. - Kiedy Wojtek Kleszcz zaproponował, żebym nagrał płytę Trebuniów-Tutków z Normanem Grantem, to powiedziałem mu, że nie zrobię dubu, bo nie wyobrażam sobie tak gęstej muzyki góralskiej. Norman podszedł do tradycji bez sentymentów, wywrócił ją na drugą stronę i nagle wszystko zaczęło mieć sens.

Posłuchaj
60:35 2022_02_02 00_00_15_PR4_Folk_Off.mp3 Włodek "Kinior" Kiniorski o swojej muzycznej drodze i inspiracjach (Folk Off/Czwórka) 

Posłuchaj także:

"Kinior" w teatrze

Wojciech "Kinior" Kiniorski jest także autorem muzyki do filmów dokumentalnych m.in. o Zdzisławie Beksińskim i Dalajlamie. Współpracuje z Teatrem im. Witkiewicza w Zakopanem, Teatrem Klinika Lalek w Wolimierzu, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Bückleina w Krakowie i zdobył Złotą Maskę za muzykę teatralną. Jako muzyk wziął udział w nagraniach kilkudziesięciu płyt, wydał cztery płyty autorskie.

Hasarapasa 2007 / Kinior

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Włodek "Kinior" Kiniorski 

Data emisji: 02.02.2022

Godzina emisji: 00.00

kul

Czytaj także

Sára Tímár, Ferenc Sebő - ich historia muzyki nad Dunajem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:00
Ferenc Sebő jest założycielem zespołu, w którym karierę rozpoczynała Márta Sebestyén oraz Péter Éri - obecnie członkowie znanego Muzsikas Folk Ensemble. Razem z wokalistką Sárą Tímár opowiadał w Czwórce o historii węgierskiej muzyki i własnej drodze do jej odkrywania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Osty" Sutari. To synonim kobiecości

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 11:58
Sutari tworzą trzy artystki z pogranicza muzyki i teatru: Basia Songin, Kasia Kapela i Zosia Zembrzuska. Zespół zadebiutował w 2012 roku na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja", a w maju 2017 roku ukazał się ich drugi krążek "Osty". - Te same teksty śpiewały kobiety 100 lat temu. To właśnie one w te osty obrosły - mówi w Czwórce Basia Songin.
rozwiń zwiń