Festiwal Pannonica. "Tu przyjeżdża się dla ludzi, nie dla nazwisk"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 18:05
To największe święto kultury południowej Europy, które odbywa się w Polsce. - Pannonica to festiwal ludzi, czasu i miejsca. Program muzyczny jest tu ważny, ale nie nadrzędny - opowiada organizator Wojtek Knapik.
Festiwal Pannonica
Festiwal PannonicaFoto: materiały prasowe

Brass bandy światowej sławy

"Pannonica jest miejscem spotkań i celebrowania kontaktu z żywą kulturą Nowej Europy i naturą. Jest autentycznym, multidyscyplinarnym, niekomercyjnym, pulsującym energią tyglem skupiającym społeczność miłośników kultury panońskiej w jej licznych odmianach; węgierskiej, bałkańskiej, cygańskiej i karpackiej" - piszą organizatorzy o swoim festiwalu. - Największą gwiazdą festiwalu będzie Fanfara Ciocarlia, czyli jedna z najsłynniejszych bałkańskich orkiestr dętych. Do tego serbski zespół Bojan Ristić Brass Band, który zagra na finał festiwalu - wymienia gość Czwórki.

Miarka na bramce i wioska rozmaitości

Poza występami scenicznymi polskich i zagranicznych gwiazd, mocną stroną imprezy jest tętniąca życiem wioska festiwalowa, gdzie na polu namiotowym, na którym mieszkają uczestnicy, przenikają się różnorodne formy animacji i kreacji np. warsztaty muzyczne, rękodzielnicze, taneczne, teatralne, a także pokazy filmów, spotkania z literatami i biesiady. - Wioska festiwalowa jest usytuowana tam, gdzie była, natomiast nowością jest to, że jest tam również scena. Doszliśmy do wniosku, że nasz "pierwszy czakram" jest miejscem idealnym, taże ze względów pogodowych opowiada Wojtek Knapik. I podkreśla, że Pannonica to też festiwal rodzinny, dlatego wszystkie dzieci, które mają nie więcej ni 140 cm wzrostu wchodzą za darmo. - Szkoda nam czasu na bawienie się w sprawdzanie legitymacji szkolnych i ustalanie wieku dziecka. Bo nie od tego jest festiwal. Mamy miarkę na bramce, która szybko załatwia sprawy formalne, a nasi goście rozpocząć celebrowanie tego wyjątkowego czasu - podsumowuje organizator festiwalu.

Posłuchaj
61:15 2022_08_24 00_00_05_PR4_Folk_Off.mp3 Pannonica 2022 - co w programie festiwalu? (Folk Off/Czwórka) 

Pannonica 2023 - gdzie się odbędzie?

W tym roku festiwal odbędzie się już po raz 9. - w dniach od 1 do do 3 września we wsi Barcice w Beskidzie Sądeckim nad Popradem. - To prawdopodobnie ostatni raz, kiedy spotkamy się w tej lokalizacji, bo wiele wskazuje na to, że Pannonica już nie wróci do Barcic. Ale szukamy już nowej łąki i zdradzę, że jedną mamy na oku - dodaje Wojtek Knapik.

Pannonica 2021 Aftermovie | Pannonica Festival

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Wojtek Knapik (organizator festiwalu Panonnica)

Data emisji: 24.08.2022

Godzina emisji: 00.06

kul

Czytaj także

Batik - współpraca międzykontynentalna zrodzona z lockdownu

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 00:00
Francja, Burkina Faso, Polska - to kraje, których ducha odnajdziemy w muzyce zespołu Batik. Sebastian, Noumassan i Piotr w czasie lockdownu połączyli siły by inspirować się wzajemnie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ŝanĝo. Kamil Rogiński: piszę muzykę emocjami

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 18:32
- Walczę, by propagować muzykę niebanalną i odkrywać przed ludźmi dźwięki, których już nie ma - mówił Kamil "Ronin" Rogiński, założyciel grupy Ŝanĝo, która tworzy w języku esperanto. 
rozwiń zwiń