REKLAMA

XXIV Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 12:35
W piątkowych "Źródłach" odwiedzili nas Barbara Kozub-Samosiuk i Mirek Samosiuk i zaprosili na kultowy Festiwal "Z wiejskiego podwórza" w Czeremsze na Podlasiu.
Audio
  • Barbara Kozub-Samosiuk i Mirek Samosiuk opowiadają o Festiwalu ‘Z wiejskiego podwórza” (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Od 19 do 21 lipca 2019 Czeremcha (woj. podlaskie) już po raz dwudziesty trzeci będzie przeżywała najazd fanów folku z całej Europy. Przez kolejne lata Festiwal "Z wiejskiego podwórza", zdobył uznanie widzów i wykonawców. Jest jednym z najlepszych imprez folkowych w Polsce, a jedynym tego typu na Podlasiu. Tym razem, w Czeremsze zaprezentuje się blisko dwanaście zespołów muzycznych, teatrów z Polski, Węgier, Burkina Faso, Rumunii i Ukrainy.

- Dotrzeć do nas będzie można w piątek (19.07) specjalnym darmowym pociągiem z Warszawy Wschodniej - opowiadała Barbara Kozub-Samosiuk. - Od wielu lat mamy partnerstwo zawiązane z Białoruską stroną, będzie dużo warsztatów muzycznych i tanecznych oraz kuchnia białoruska. „Scena dla zuchwałych” to nasza nowa formuła festiwalowa, gdzie wystąpią dla Państwa cztery niesamowite grupy muzyczne. "Filmowe Podlasie Atakuje" zaprezentuje filmy zrobione wyłacznie przez kobiety. 

Organizatorzy festiwalu są również muzykami kapeli Czeremszyna.

- Zespół Czeremszyna powstała w roku 1993, a Muzykanci to rocznik 1997, oba zespoły zagrają na naszej scenie. Czeremszyna żyje nową płytą z listopada pt. „Tęsknoty” - powiedział Mirek Samosiuk - Zagramy utwory głównie z tej produkcji, ale nie zabraknie niespodzianek.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

***

Tytuł audycji:  Źródła

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Goście: Barbara Kozub-Samosiuk, Mirek Samosiuk (organizatorzy Festiwalu "Z wiejskiego podwórza")

 Data emisji: 21.06.2019

Godzina emisji: 15.15


gs

Czytaj także

EtnoKraków/Rozstaje. Muzyka ponad podziałami

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 09:00
Zbliża się 21. odsłona festiwalu EtnoKraków/Rozstaje - jednego z najważniejszych festiwali w Europie, prezentujących muzykę tradycyjną, etno, folkową i world music. W "Źródłach" porozmawialiśmy z Janem Słowińskim, dyrektorem tego wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruszyły zapisy do Letniej Szkoły Muzyki Tradycyjnej

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 16:00
Program Letniej Szkoły Muzyki Tradycyjnej ma charakter edukacyjno-animacyjno-badawczy. Jej celem jest ocalenie i twórcza kontynuacja pieśni tradycyjnej. W "Źródłach" opowiadał o tym Jan Bernad, animator kultury, badacz kultury tradycyjnej i praktyk śpiewu tradycyjnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ethno Port Poznań - święto nadziei

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 13:00
Ethno Port Poznań to dziś zupełnie inne wydarzenie niż to z 2008 roku, gdy festiwal odbył się po raz pierwszy. Jego znaczenie odmieniła nowa rzeczywistość, w której na społeczną świadomość coraz mocniej wpływa strach. Szczegóły wydarzenia przedstawił jego dyrektor artystyczny Andrzej Maszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagroda Lachowska "Kubalówka" Krzysztofa Bodzionego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 09:00
W audycji spotkanie z Krzysztofem Bodzionym, dyrektorem GOK w Podegrodziu, regionalistą, założycielem "Kubalówki" - niewielkiego muzeum, gromadzącego dawne sprzęty gospodarskie, ubiory, zegary, wyposażenie izby – wszystko to, co opowiada o historii i kulturze mieszkańców Podegrodzia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Swojskie festiwale o zasięgu regionalnym

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 11:00
O ich znaczeniu dla lokalnej społeczności porozmawialiśmy z prof. Piotrem Dahligiem, a Wanda Księżopolska opowiedziała o Powiślakach - Konkursie kapel i śpiewaków ludowych, odbywającym się w Maciejowicach od ponad ćwierćwiecza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienia z 12. festiwalu Ethno Port Poznań

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 16:13
W "Źródłach" podsumowaliśmy zakończony właśnie festiwal Ethno Port Poznań, przypomnieliśmy do tego rozmowy z Romualdem Jędraszakiem i muzykami Kapeli Wojciechowskiej z Wojciechowa.
rozwiń zwiń