Apokryfy. Od taniej sensacji do cennego źródła wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 17:27
Powstają od setek lat i niezmiennie wywołują zainteresowanie naukowców oraz badaczy poszukujących sensacji. Najlepszym tego przykładem jest "Kod Leonarda da Vinci" – bestseller Dana Browna, którego inspiracją był właśnie apokryf.
Audio
sxc.hu
sxc.hu

Apokryfy to pisma o tematyce biblijnej, powstałe już po czasach apostolskich, głównie w pierwszych wiekach naszej ery. Nie są one jednak zaliczane do kanonu ksiąg Nowego Testamentu. Autorzy apokryfów, np. św. Piotr, podają się za osoby, które zetknęły się z Jezusem Chrystusem. 

Nie brak apokryfów, które stoją w jawnej sprzeczności w Nowym Testamentem. Ksiądz Józef Naumowicz, patrolog i historyk starożytności, zna jednak szereg takich, które stanowią dla badaczy znakomity materiał poznawczy.

- Apokryfy potwierdzają pewną naukę, a nie tworzą jej.  Są wyrazem jakiejś wiary już istniejącej, przedstawieniem pewnych prawd. Przykładem jest niepokalane poczęcie Św. Maryi  - w Nowym Testamencie nie ma nic na temat. Ewangelia Jakuba opisuje natomiast rodziców Maryi , jej dzieciństwo i pierwsze lata spędzone w świątyni – mówi gość "Nocnego Czatu" Mikołaja Foksa.

Więcej o apokryfach, ich genezie i bogatej historii, a także trudnej sztuce ich interpretacji słuchaj w rozmowie Mikołaja Foksa z księdzem profesorem Józefem Naumowiczem.

pg

Zobacz więcej na temat: Jezus Chrystus rodzice
Czytaj także

Czy po śmierci jest życie?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 06:00
Na pytania dotyczące zmartwychwstania próbowaliśmy odpowiedzieć 25 kwietnia w audycji "Nocne cz@ty". Gościem Mikołaja Foksa był dominikanin o. Radosław Broniek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiara w dobro pomaga uzależnionym

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2011 15:00
Wiara jest dla niektórych kluczowa w terapii wychodzenia z uzależnienia. O tym, jak stykamy się z tą ciężką chorobą i jak możemy pomóc sobie i innym rozmawialiśmy w audycji "Nocne cz@ty".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jesteś samotny? Poszukaj wspólnoty

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 08:00
Św. Bazyli pisał, że we wszystkim należy stawiać wspólnotę ponad samotność. We wspólnocie ujawnia się głębszy sens życia i człowiek zostaje obdarowany większą radością.
rozwiń zwiń