Muay thai. Hołd dla tradycji zamiast brutalnej walki

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 16:57
Jak przekonywał trener Grzegorz Sobieszek w muay thai ważne są odniesienia do tradycji i kultury Azji Południowo-Wschodniej.
Audio
  • Grzegorz Sobieszek opowiada o tajnikach i specyfice sztuki walki Muai Thai (4. Bieg/Czwórka)
Ciosy są bolesne i choć walka wygląda niemal jak taniec - to sport dla lubiących mocne wyzwania. - Na początku drogi ćwiczymy technikę. Mało wysiłku, ale za to chodzenie, podstawowe kopnięcia, uderzenia, natarcia - mówił trener Grzegorz Sobieszek.
Ciosy są bolesne i choć walka wygląda niemal jak taniec - to sport dla lubiących mocne wyzwania. - Na początku drogi ćwiczymy technikę. Mało wysiłku, ale za to chodzenie, podstawowe kopnięcia, uderzenia, natarcia - mówił trener Grzegorz Sobieszek.Foto: A. Stawiński, Akademia Gorila

Słuchaj także
kitesurfing 1200.jpg
Kołobrzeg - miasto wszystkich sportów

- Wojownicy w Tajlandii, Malezji, czy innych krajach przed laty mieli swoje tradycyjne stroje i do dziś się ich używa, choć sam boks tajski bardzo ewoluował - tłumaczył ekspert. Mówił także o kolejnych elementach stroju wojowników. - Ta "opaska z antenką", zakładana na czas tańca przed walką, to "mongkon", tradycyjne nakrycie głowy, zakładane od tysięcy lat - tłumaczył.

W programie rozmawialiśmy o innych tradycyjnych elementach walki, a ekspert tłumaczył m.in., jak prezentuje się w ringu szacunek dla swoich nauczycieli i dlaczego podczas zawodów w tej dyscyplinie bardzo trudno jest zdobyć medal. Mówiliśmy także o tym, czy dziś muay thai ma szansę stać się sportem olimpijskim.

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Grzegorz Sobieszek (trener muay thai, Akademia Gorila)

Data emisji: 28.02.2016

Godzina emisji: 12.00

kd/kul