Na wakacje weź karty płatnicze zamiast gotówki

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 09:11
Wyjeżdżasz na wakacje, albo choćby na weekend? Nie zapomnij wziąć ze sobą pieniędzy. Zamiast pliku banknotów, wciśniętego w bagaż, bezpieczniej jest jednak mieć przy sobie karty płatnicze.
Audio
  • Dlaczego warto mieć przy sobie karty płatnicze zamiast gotówki?
Na wakacje weź karty płatnicze zamiast gotówki
Foto: sxc.hu

– Nie powinniśmy ufać jednej karcie, warto mieć ze sobą co najmniej dwie – tłumaczy Paweł Majtkowski z Expandera. – Dobrze byłoby, gdyby one były z innych banków, na przykład jedna "Visa", a druga "Master Card". Jeśli podróżujemy z kimś, ten ktoś też powinien mieć dwie karty.

Kart nie warto też trzymać razem, bo jeśli zdarzy nam się je zgubić, zostaniemy bez środków do życia. Co jednak, jeśli już tak się stanie? – Według prawa maksymalnie możemy stracić 150 euro w przypadku każdej karty – mówi Majtkowski. – Ale oczywiście pod warunkiem, że w portfelu wraz z kartami nie nosimy zapisanego na karteczce kodu PIN.

Istnieje także możliwość "awaryjnej wypłaty gotówki". Po utracie kart wystarczy poinformować o tym fakcie swój bank w Polsce, by potem móc otrzymać pieniądze w dowolnym oddziale tego banku w kraju, w którym wypoczywamy. Uratować nas może także przelew międzynarodowy, który jednak najczęściej jest drogi.

Więcej o tym, jak radzić sobie zagranicą po utracie kart płatniczych, a także m. in. które zwierzęta potrzebują paszportu dowiesz się, słuchając rozmowy w "Poranku" w Czwórce.

(kd)

Czytaj także

Jak zarobić na pomyłkach w internecie

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 13:37
Pomysł na biznes w internecie jest prosty. Wystarczy wykorzystać czyjąś nieuwagę i pieniądze same będą wpływały na konto. Trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karty zbliżeniowe są za drogie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2011 08:22
Bezstykowe karty są już na rynku, tylko niewiele punktów chce je akceptować, bo prowizje banków są dla nich zbyt wysokie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aż 16 proc. Polaków nosi przy sobie kod PIN

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 17:33
W trakcie wakacji powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na karty płatnicze i dokumenty, pozwoli to na spokojny wypoczynek.
rozwiń zwiń