Polskie Radio
Section05
karta płatnicza

American Express zawiesza operacje w Rosji i na Białorusi. Sankcje finansowe coraz dotkliwsze

System płatności American Express ogłosił, że zawiesza wszelkie operacje w Rosji w ramach protestu przeciw inwazji na Ukrainę - poinformował serwis informacyjny BBC. Wydane za granicą karty American Express nie będą działać w sklepach i bankomatach w Rosji. Klienci American Express nie będą też mogli korzystać z wydanych w Rosji kart poza jej granicami oraz w ramach międzynarodowych płatności online. Agencja Reutera podała, że American Express zawiesza działalność również na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna 2022 finanse karta płatnicza MasterCard Rosja sankcje wojna na Ukrainie

Rośnie liczba oszustw związanych z kartami płatniczymi. Sprawdź, jak nie paść ofiarą

Wartość oszustw dokonanych za pomocą kart płatniczych wzrosła w trzecim kwartale ubiegłego roku o 12,7 proc. do 21,9 mln zł z 19,4 mln zł kwartał wcześniej - wynika z danych przekazanych przez banki, zaprezentowanych przez Narodowy Bank Polski. Najczęściej przestępcy posługują się nie skradzioną karta, ale wykradzionym PIN-em.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse finanse osobiste karta płatnicza karta kredytowa oszustwo

Karta płatnicza. Czy dezynfekcja może ją uszkodzić?

- Karta płatnicza czy kredytowa jest zalaminowana, a więc dokonanie czynności higienicznych związanych z nią, czyli przetarcie jej powszechnie zużywanymi płynami do dezynfekcji rąk, których używamy teraz na co dzień, nie powinno zaszkodzić funkcjonowaniu karty - mówi dr Przemysław Barbich, rzecznik Związku Banków Polskich. 
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Ministerstwo Rozwoju karta płatnicza finanse Ministerstwo Finansów płatności bezgotówkowe

Co robić jeśli złodziej wyczyści nasze konto bankowe?

Wkrótce minie rok od wejścia w życie przepisów wprowadzających nowe zasady odpowiedzialności dostawców usług płatniczych za nieautoryzowane transakcje na rachunkach bankowych albo z użyciem kart płatniczych. Do Rzecznika Finansowego wpływa jednak coraz więcej wniosków o postępowanie interwencyjne w takich sprawach. Tylko w pierwszym kwartale tego roku pojawiły się 83 takie wnioski, czyli tyle ile w całym 2016 roku.
Zobacz więcej na temat:  NBP bank oszustwo pieniądze karta płatnicza