Tajemnice skrywane w mazurskich lasach i bunkrach

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2011 12:00
W Mamerkach zachowały się najpotężniejsze na świecie bunkry. To tam w czasie wojny stacjonowali w największej tajemnicy ministrowie i sztab generalny armii niemieckiej. Tam planowano zamach na Adolfa Hitlera.
Audio

Mamerki to jeden z najlepiej zachowanych obiektów wojskowych z czasów II wojny światowej. Dla zwiedzających dostępnych jest aż 40 połączonych korytarzami podziemnych i naziemnych budowli. Największy bunkier w kompleksie ma ściany grubości aż siedmiu metrów. Przez pewien czas przebywał tam Adolf Hitler.

Lokalizacja kompleksu aż do 1944 roku utrzymywana była w największej tajemnicy, co robi wrażenie, jeżeli pomyśli się, że w gęstym lesie mieszkało przez kilka lat aż 1600 osób. Dlaczego bunkry nie zostały po wojnie zniszczone? Bez systemu nowoczesnego namierzania, którymi teraz dysponują nowoczesne armie, nie można było tych budowli w latach 50. zlokalizować.

Bunkry w Mamerkach zbudowane zostały dla potrzeb najwyższych rangą generałów niemieckich. Jaka była rola stacjonujących tam wojskowych w przygotowywanym na Hitlera zamachu w Wilczym Szańcu? Dowiedz się słuchając audycji.

- Do mazurskich lasów przeniosła się cała stolica Niemiec - opowiada Bartek Lebańczuk, opiekun obiektu - Przeniósł się tu sztab generalny armii, tak jak wszystkie inne organa państwa niemieckiego. Niedaleko miało swoją siedzibę Ministerstwo Spraw Zagranicznych, po przeciwnej stronie jeziora stacjonował Heinrich Himmler.

usc

Czytaj także

Przenoszą bunkier bo blokuje budowę drogi

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 13:30
Dwa olbrzymie, gąsienicowe dźwigi przenoszą poniemiecki bunkier w Witramowie koło Olsztynka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemiecki bunkier z placu Zbawiciela zostaje na swoim miejscu

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 14:47
Tobruk z II wojny światowej, który znaleziono podczas remontu torowiska w stolicy zostanie zasypany. Jego wydobycie na tydzień zablokowałoby połączenie między Śródmieściem a Mokotowem.
rozwiń zwiń