Lepsza praca po siłowni

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 13:17
Jak zwiększyć efektywność pracy szybko i skutecznie? Wystarczą ćwiczenia fizyczne.
Audio

Regularne ćwiczenia i sport poprawiają nie tylko kondycję fizyczną, ale także sprawność umysłową. Naukowcy ze Szwecji dowodzą, że aktywność fizyczna poprawia wydajność pracy, jej efektywność i szybkość przetwarzania informacji.

Badania przeprowadzone na Stockholms Universitet i Karolinska Institutet pokazują, że wystarczy jedynie chwila z czasu, jaki spędzamy w pracy, by oprócz poprawy sylwetki, stać się lepszym pracownikiem. Badacze sprawdzili, ilu pacjentów zdążyły przyjąć trzy grupy osób, pracujących w gabinecie stomatologicznym. Pierwsza grupa, pracując mniej miała poświęcić 2,5 godziny tygodniowo na aktywność fizyczną. Druga mogła pracować krócej, ale nie musiała ćwiczyć. Ostatni zespół pracował normalnie, czterdzieści godzin tygodniowo.

Zgodnie z wynikami, osoby, które ćwiczyły, stwierdziły, że robią w pracy więcej i z większym zaangażowaniem. Wyniki nie zaskoczyły Dariusza Skorupy – trenera i psychologa sportu. – Ćwiczenia fizyczne poprawiają jakość wykonywania zadań umysłowych. Krótki, nawet 20-minutowy wysiłek fizyczny może bardzo dobrze wpłynąć na poprawę efektywności pracy – podkreśla.

Szczegóły w dźwięku.

pg

Czytaj także

Polaków portret własny

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2011 16:18
Filmy o Polsce kręci telewizja CNN, swoje klipy mają Mazury, wizerunek naszego kraju promują spoty artystycznych festiwali. Jak jednak widzimy siebie my sami?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwórzmy się na szczęście

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 11:31
- O nieszczęściu potrafimy rozmawiać godzinami, kawałkować, rozwałkowywać, analizować, ale o niespodziewanym szczęściu, już nie - mówi Grażyna Dobroń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taki jak ja, czyli "typowy"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2011 13:48
Według wielu osób, typowy przedstawiciel grupy, do której należą, podobny jest do nich samych. O to, dlaczego często tak myślimy, pytamy psychologa.
rozwiń zwiń